Co niesie za sobą decyzja UE? Za ekologią pójdzie bezrobocie

Decyzja w sprawie produkcji i sprzedaży w Europie od 2035 r. wyłącznie samochodów zeroemisyjnych jest przesądzona; w branży motoryzacyjnej zabraknie wkrótce w UE ok. 600 tys. miejsc pracy, a zagrożonych jest łącznie 13 mln.

"Decyzja w sprawie produkcji i sprzedaży w Europie od 2035 r. wyłącznie samochodów zeroemisyjnych jest przesądzona, a nad realizacją zadania ma czuwać specjalna grupa doradców i ekspertów. Wśród nich będą też ludzie z branży motoryzacyjnej, w której zabraknie wkrótce w UE ok. 600 tys. miejsc pracy (zagrożonych jest łącznie 13 mln)" - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Według dziennika grupa, która na początku grudnia rozpocznie konsultacje, będzie miała za zadanie m.in. stworzenie nowych stanowisk i ochronę jak najwięcej obecnych, m.in. przez przekwalifikowanie pracowników.

"W Polsce z powodu elektromobilności, jak szacuje branża motoryzacyjna, likwidacji może ulec nawet do kilkudziesięciu procent miejsc pracy. Obecnie w sektorze i branżach pokrewnych pracuje mniej więcej 400 tys. osób. Zdaniem ekspertów Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych wymóg przeszkolenia lub przekwalifikowania obejmie łącznie blisko 170 tys. stanowisk" - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Źródło

Skomentuj artykuł: