Coraz bliżej otwarcia na polskie mięso rynków Korei Południowej i Wietnamu

Najważniejszym celem pobytu delegacji ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi (MRiRW) w Republice Korei i Wietnamie były rozmowy nt. eliminacji barier dla eksportu polskiego mięsa do tych państw. Polskiej delegacji przewodniczył sekretarz stanu Lech Kołakowski. Towarzyszył mu główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk.

Ważnym aspektem wizyty było również wsparcie polskich hodowców bydła, świń i drobiu oraz producentów owoców miękkich uczestniczących w kampanii promocyjnej: Europa Pełna Smaków - tradycja i jakość, realizowanej w Seulu i Ho Chi Minh City. Istotną omawianą kwestią była także możliwość eksportu polskiego zboża na rynki tych krajów.

Podczas spotkań z przedstawicielami koreańskiej administracji wiceminister Kołakowski wskazał na konieczność intensyfikacji współpracy w dziedzinie rolnictwa między Polską a Republiką Korei. – Republika Korei jest dla Polski ważnym partnerem, z którym łączy nas strategiczne partnerstwo. Współpraca w sprawach rolnych powinna być równie ważnym i przynoszącym wymierne efekty elementem dialogu realizowanego przez nasze kraje jak kwestie obronności czy energetyki – podkreślił sekretarz stanu Lech Kołakowski.

Odnosząc się do trwających obecnie prac w zakresie eliminacji barier w handlu towarami rolnymi, wiceszef MRiRW wskazał na konieczność pilnego zakończenia procedur dostępowych, tak aby już wkrótce można było rozpocząć eksport drobiu, wieprzowiny oraz wołowiny z Polski do Korei. Wiceminister Kołakowski poprosił stronę koreańską o skrócenie tych procedur do niezbędnego minimum.

Podczas spotkań z polską delegacją koreańscy rozmówcy potwierdzili gotowość do wzmacniania wzajemnych relacji w obszarze rolnictwa. Zadeklarowali też podjęcie działań w celu jak najszybszego zakończenia trwających procedur dostępowych. Wychodząc naprzeciw polskim oczekiwaniom, 24 lutego 2023 r. władze koreańskie zaakceptowały wzory świadectw zdrowia dla mięsa wieprzowego i drobiowego eksportowanego do Korei. Eksport będzie mógł być realizowany po zatwierdzeniu polskich zakładów przez stronę koreańską.

Głównym tematem spotkań z wiceministrem rolnictwa Wietnamu Phung Duc Tienem była kontynuacja uzgodnień dostępowych.

Od ub. roku Polska odnotowała wyraźny postęp w pracach nad otwarciem rynku Wietnamu dla polskiej wołowiny oraz mięsa z gęsi i kaczek. Dziękując za dotychczasowe sprawne działania w tym zakresie, wiceminister Kołakowski wyraził nadzieję na jak najszybsze uzgodnienie świadectw weterynaryjnych dla tych gatunków mięsa. Wskazał także na potrzebę sprawnego przeprowadzenia ustaleń umożliwiających eksport borówki wysokiej z Polski do Wietnamu.

Strona wietnamska potwierdziła intensywny dialog w sprawach rolnych z Polską, w tym znaczący postęp prac nad otwarciem rynku wietnamskiego. Jak wskazał wiceminister rolnictwa VN Phung Duc Tien, kolejne kroki i etapy prac w tym zakresie zostały zrealizowane.
Obecnie trwają uzgodnienia zapisów świadectw weterynaryjnych, na podstawie których polscy eksporterzy branży mięsnej będą mogli sprzedawać swoje produkty do Wietnamu.
Strona wietnamska zadeklarowała również gotowość rozwoju relacji na szczeblu eksperckim w obszarze akwakultury.

Istotną kwestią poruszoną przez wiceministra Lecha Kołakowskiego podczas wizyt w Republice Korei i Wietnamie była sprawa eksportu polskiego zboża na rynki tych krajów. Polska delegacja przekazała partnerom koreańskim i wietnamskim szczegółową ofertę w tym zakresie.

Rynki azjatyckie są dla Polski bardzo perspektywiczne. Obecnie głównym odbiorcą polskiej żywności w tym regionie są Chiny. Na 2. miejscu znajduje się Wietnam, natomiast na 5. pozycji – Republika Korei. Otwarcie rynków tych krajów dla kolejnych polskich towarów pochodzenia zwierzęcego jest dużą szansą dla polskich hodowców zwierząt i przetwórców.
W 2023 r. planowana jest m.in. organizacja przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa polskich stoisk narodowych na targach w Japonii, Republice Korei, Wietnamie, Singapurze oraz Hongkongu.

Źródło

Skomentuj artykuł: