Cyfrowe euro nie wyeliminuje gotówki z obiegu

Nawet jeżeli powstanie cyfrowe euro, to gotówka nadal będzie w obiegu - zapewniała minister finansów Holandii Sigrid Kaag. "Żadna decyzja w sprawie cyfrowej waluty jeszcze nie zapadła" – powiedziała Kaag.

Komisja Europejska powinna przedstawić konkretny plan wprowadzenia cyfrowego euro w drugim kwartale 2023 r. - powiedziała Kaag podczas debaty w komisji finansów izby niższej parlamentu (Tweede kamer).

W mediach pojawiły się informacje, że w przyszłości obywatele i firmy mogliby otwierać rachunki bezpośrednio w Europejskim Banku Centralnym (EBC), a konto istniałoby tylko cyfrowo i byłoby niezależne od „zwykłego euro”.

„Wirtualne euro powinno być cyfrową wersją banknotu do wykorzystania w dowolnym miejscu i czasie” – uważa Inge van Dijk, dyrektor ds. płatności w Holenderskim Banku Centralnym (DNB) w poście na blogu banku.

„Obywatele powinni mieć prawo do anonimowego płacenia gotówką, a rządy nie powinny bawić się w +Wielkiego Brata+” – mówił podczas debaty poseł Tony van Dijck (PVV), cytowany przez dziennik „Financieele Dagblad”.

Kaag uspokajała, że rozmowy w sprawie cyfrowej waluty dopiero się rozpoczęły, a obawy o wyeliminowanie fizycznego pieniądza są „przedwczesne”.

Źródło

Skomentuj artykuł: