„Cyfryzujemy Polskę - technologia szansą dla klimatu”

W łódzkim Centrum Kreatywności Fabryka miała miejsce konferencja hybrydowa „Cyfryzujemy Polskę - technologia szansą dla klimatu”. 

Gościem konferencji był Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, który potwierdził, że Ministerstwo wspiera innowacyjne i już istniejące rozwiązania proekologiczne. 

Eksperci biorący udział w wydarzeniu starali się odpowiedzieć na pytanie, na ile nowoczesne technologie, takie jak rozwiązania chmurowe, sztuczna inteligencja, sieć 5G czy Internet Rzeczy, wspierają dziś i mogą wspierać w przyszłości ochronę klimatu. Rozmawiali również o tym, jak technologie cyfrowe mogą przyspieszać realizację celów zrównoważonego rozwoju, w tym minimalizację zużycia energii i upowszechnienie odnawialnych źródeł energii.

Wiceminister Waldemar Buda, podczas wystąpienia otwierającego konferencję, podkreślił, że rozwiązania i technologie, które są związane z procesem cyfryzacji, mogą znacząco przyczynić się do ochrony środowiska i łagodzenia zmian klimatu.

W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej wspieramy rozwiązania, które są innowacyjne i wpływają na rozwój gospodarki. To kierunek zgodny z rekomendacjami Komisji Europejskiej. Dlatego w nowej perspektywie finansowej Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 dużą część środków będziemy kierować na rozwiązania proekologiczne. Zależy nam zarówno na rozwoju nowych technologii, jak i wprowadzaniu oraz udoskonalaniu rozwiązań przyczyniających się do ochrony środowiska

mówił wiceminister.

Jak poinformował jeden z partnerów wspierających wydarzenia, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna uczestnicy wydarzenia mogli dowiedzieć się m.in. jak np. startup Friendly Innovation wspierany przez ŁSSE tworzy „zielone” rozwiązania z zastosowaniem technologii 5G. do komunikacji i zarządzania infrastrukturą ładowarek do samochodów elektrycznych oraz integrację z produkcją energii paneli PV.

Organizator wydarzenia, Związek Cyfrowa Polska, pod patronatem resortów klimatu oraz cyfryzacji, zaprosił do rozmowy nie tylko wzrastające firmy, ale również przedstawicieli wiodących marek technologicznych. Wszyscy zgodzili się, że cyfryzacja daje ogromne pole do lepszej ochrony naszej planety. 

Może nie wszyscy jeszcze zdają sobie sprawę, jak szeroko można wykorzystywać innowacje. Dlatego sądzę, że warto m.in. poprzez takie wydarzenia, jak konferencja „Cyfryzujemy Polskę - technologia szansą dla klimatu”, stale podnosić świadomość społeczeństwa na temat tego, jak nowoczesne technologie mogą pomóc klimatowi i ochronie środowiska

powiedział Marek Michalik prezes ŁSSE. 

Skomentuj artykuł: