Wartość globalnych transakcji banków inwestycyjnych spadła w 2022 r. aż o jedną trzecią!
Ubiegły rok był najgorszy od 2016 roku dla największych banków inwestycyjnych na świecie pod względem zawierania transakcji i pozyskiwania funduszy, ponieważ rosnące stopy procentowe i spowolnienie gospodarcze zamroziły branżę. 100 największych banków według przychodów zebrało 77,1 mld dolarów z fuzji i przejęć oraz emisji akcji i obligacji w 2022 roku, co oznacza spadek o 38 proc. w stosunku do roku poprzedniego - podało BCG Expand Research w Londynie.
Wartość transakcji na świecie spadła o jedną trzecią, do 3,6 bln dolarów w ubiegłym roku, według danych opracowanych przez Bloomberg. "Przy takich poziomach inflacji, jakie mamy obecnie, środowisko wysokich stóp procentowych nie zniknie z dnia na dzień i oczekuje się, że ten rok również będzie trudny" - zauważa Jordan Gallardo Burnett, szef wydawniczy Expand Research.
Banki mogą skupić się na innych sektorach, takich jak rynki obligacji i towarów, które w 2022 roku radziły sobie bardzo dobrze - mówi. Świadczą o tym działania m.in. Goldman Sachs Group, Citigroup, JP Morgan Chase & Co i Morgan Stanley.
Goldman Sachs uczestniczył w ubiegłym roku w transakcjach o wartości 982 mld dolarów - to najwięcej wśród banków, według danych opracowanych przez Bloomberg. Następny jest JP Morgan z 733 mld dolarów, kwotą zmniejszoną o 1/3 w porównaniu z rokiem poprzednim.
Amerykańskie banki, które zaczną publikować wyniki za czwarty kwartał w przyszłym tygodniu, już wcześniej ostrzegały, że niekorzystne warunki gospodarcze zaciążą na wynikach. Dochód z inwestycji Goldman Sachs spadł w trzecim kwartale o 57 proc. - to więcej, niż początkowo szacowali analitycy.
W Citigroup prowizje z bankowości inwestycyjnej spadły w tym samym kwartale o 64 proc., a w JP Morgan o 47 proc.. Z kolei bankierzy, którzy doradzają przy transakcjach fuzji i przejęć, prawdopodobnie przekonają się, że ich premie spadną o 20 proc. w stosunku do ubiegłego roku, jak podaje Johnson Associates.