Czesi za nowym polsko-czeskim gazociągiem i budową gazoportu FSRU w Zatoce Gdańskiej

Ministrowie odpowiedzialni za kwestie energii Polski i Czech oraz operatorzy systemów przesyłowych - GAZ-SYSTEM po stronie polskiej oraz Net4Gas po stronie Czech - wyrażają wspólne poparcie dla realizacji projektu nowego gazociagu łaczącego oba kraje oraz budowy terminalu regazyfikacyjnego LNG typu FSRU w Gdańsku.

Gazociąg Polska - Czechy (Stork II) mógłby osiągnąć przepustowość ok. 1 mld m3 gazu rocznie w obu kierunkach, z możliwością zwiększenia przepustowości w przypadku zainteresowania rynkowego. Natomiast zakładana przepustowość terminalu FSRU wynosi ponad 6 mld m3 rocznie. Realizacja obu projektów umożliwi czeskim podmiotom nabywanie i sprowadzanie gazu z Polski.

Realizacja obu projektów, zarówno STORK II, jak i terminalu FSRU w Gdańsku przyczyni się do dalszego zwiększania dywersyfikacji dostaw, konkurencyjności i integracji rynków. Realizację obu tych projektów uznajemy za szczególnie istotną. Cieszymy się, że nasi partnerzy z Czech w podobny sposób jak my postrzegają warunki niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w regionie. Podejmujemy zatem wspólnie działania perspektywiczne i korzystne zarówno dla biznesu jak i obywateli. Nasze działania są realnym i konkretnym wkładem w bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej

powiedziała Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska.

Wspólny list poparcia w sprawie STORK II i FSRU Gdańsk zostanie w najbliższych dniach oficjalnie przekazany najwyższym przedstawicielom Komisji Europejskiej.

Źródło

Skomentuj artykuł: