Czterodniowy tydzień pracy "ogromnym sukcesem” na Islandii

Próby czterodniowego tygodnia pracy na Islandii były „ogromnym sukcesem” i doprowadziły do tego, że wielu pracowników przeniosło się na krótsze godziny pracy, twierdzą naukowcy. Eksperyment, w którym pracownikom płacono taką samą kwotę za krótsze godziny, miał miejsce w latach 2015-2019. 

Według naukowców wydajność w większości miejsc pracy pozostała taka sama lub poprawiła się. Szereg innych badań jest obecnie prowadzonych na całym świecie, w tym w Hiszpanii i przez Unilever w Nowej Zelandii. 

W Islandii procesy prowadzone przez Radę Miasta Reykjavík i rząd krajowy ostatecznie objęły ponad 2500 pracowników, co stanowi około 1% ludności czynnej zawodowo Islandii. 

Wielu z nich przeniosło się z 40-godzinnego tygodnia do 35-36-godzinnego tygodnia, twierdzą naukowcy z brytyjskiego think tanku Autonomy i Association for Sustainable Democracy (Alda) w Islandii. 

Badania skłoniły związki zawodowe do renegocjacji wzorców pracy i obecnie 86% islandzkiej siły roboczej albo przeszło do krótszego czasu pracy za taką samą płacę, albo uzyska do tego prawo, stwierdzili naukowcy. 

Pracownicy zgłaszali, że czują się mniej zestresowani i narażeni na wypalenie, a także stwierdzili, że poprawiły się ich zdrowie i równowaga między życiem zawodowym a prywatnym. 

Will Stronge, dyrektor ds. badań w Autonomy, powiedział: „To badanie pokazuje, że największa na świecie próba krótszego tygodnia pracy w sektorze publicznym była pod każdym względem przytłaczającym sukcesem. Pokazuje, że sektor publiczny jest gotowy, aby być pionierem krótszych tygodni pracy – i można wyciągnąć wnioski dla innych rządów”

Gudmundur D. Haraldsson, naukowiec z Alda, stwierdził: „Islandzka podróż w krótszym tygodniu pracy mówi nam, że nie tylko można mniej pracować w dzisiejszych czasach, ale że możliwe są również postępujące zmiany”

Również Hiszpania pilotuje czterodniowy tydzień pracy dla firm, częściowo ze względu na wyzwania związane z koronawirusem. A Unilever w Nowej Zelandii daje również pracownikom szansę na skrócenie czasu pracy o 20% bez szkody dla wynagrodzenia w okresie próbnym. 

W maju raport zlecony przez Platform London w ramach kampanii 4 Day Week sugerował, że krótsze godziny pracy mogą zmniejszyć ślad węglowy w Wielkiej Brytanii. 

Źródło

Skomentuj artykuł: