Cztery nowe hybrydowe pociągi na Pomorzu

Na Pomorze trafią cztery nowe hybrydowe pociągi Impuls wyprodukowane przez nowosądecki Newag - umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku. Pierwsze pojazdy mają się dotrzeć w drugiej połowie 2024 r.

Jak mówił w poniedziałek marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, będą to pojazdy Impuls produkowane przez nowosądecki Newag; tym razem w wersji dwunapędowej.

Jak dodał, pociągi będą kosztować prawie 128 mln zł, a część inwestycji zostanie dofinansowana z Polskiego Ładu. "Dzięki połączeniu silników elektrycznych i spalinowych w nowych pojazdach nie będzie trzeba się przesiadać między pociągami elektrycznymi i spalinowymi na odcinkach o zróżnicowanej infrastrukturze kolejowej” – wskazał Mieczysław Struk.

Poinformował, że nowe hybrydy na pomorskich szlakach kolejowych pojawią się w drugiej połowie 2024 roku. "Pierwsze dwa pojazdy Newag dostarczy w terminie 16 miesięcy, a dwa kolejne 17 miesięcy od dnia podpisania umowy” – wyjaśnił marszałek.

Prezes Newagu Zbigniew Konieczek podkreślił, że pociągi, które trafią na Pomorze będą spełniały nową normę emisji spalin Stage V.

Zaznaczył, że nowe pojazdy będą także przystosowane do zamontowania na nich superkondensatorów, które umożliwiają jazdę do 60 km/h z wykorzystaniem tylko energii elektrycznej zgromadzonej podczas hamowania. 

Źródło

Skomentuj artykuł: