Czy to już koniec haseł? Microsoft zastępuje je odciskami palców i rozpoznawaniem twarzy

Gigant technologiczny twierdzi, że tradycyjne hasła można łatwo złamać, a użycie alternatywnych metod sprawi, że korzystanie z usług Microsoftu będzie bezpieczniejsze. Microsoft zamierza zastąpić hasła odciskiem palców, rozpoznawaniem twarzy i aplikacjami uwierzytelniającymi.

Firma technologiczna twierdzi, że ten ruch zwiększy bezpieczeństwo użytkowników, ponieważ hasła mogą być łatwym celem dla osób, które chcą włamać się na konta. Klienci będą mogli zrezygnować z haseł od dzisiaj, chociaż Microsoft twierdzi, że „funkcja zostanie wprowadzona w ciągu najbliższych tygodni”.

W tej chwili użytkownicy muszą wyrazić na to zgodę lub mogą nadal używać haseł, jeśli chcą. Vasu Jakkal, wiceprezes korporacyjny ds. bezpieczeństwa, zgodności i tożsamości powiedziała:

Słabe hasła są punktem wyjścia dla większości ataków na konta korporacyjne i konsumenckie. Co sekundę ma miejsce aż 579 ataków na hasła – to 18 miliardów rocznie

wyjaśniła.

Dodała, że tradycyjne hasła są podatne na ataki głównie z powodu ludzkiej natury. Jakkal zwraca uwagę, że ludzie tworzą hasła łatwe do zapamiętania, co może być „łatwiejsze do odgadnięcia przez hakera”.

Jej zdaniem osoby, które chcą złośliwie uzyskać dostęp do kont, mogą korzystać z narzędzi, które bardzo szybko wypróbowują wiele różnych kombinacji haseł, lub stosować taktyki, takie jak oszustwa e-mailowe, aby próbować skłonić użytkowników do omyłkowego podania swoich danych.

Usunięcie haseł zostało przetestowane dla klientów biznesowych firmy Microsoft, zanim zostało publicznie udostępnione.

Joy Chik, wiceprezes ds. tożsamości firmy Microsoft, napisał w swym poście na blogu, że zespół ds. produktów tożsamości firmy pracuje nad „zakończeniem ery haseł dla organizacji”.
W raporcie Microsoft stwierdził, że do końca 2020 r. liczba konsumentów korzystających z Windows Hello – funkcji logowania biometrycznego – wzrosła z 69,4% do 84,7%.

Źródło

Skomentuj artykuł: