Czy to koniec podwyżek stóp procentowych?

NBP zatrzymał podwyżki stóp procentowych, licząc na spadki cen energii w związku z podnoszeniem stóp przez inne banki centralne w tym amerykański i unijny.

RPP zdecydowała się na zatrzymanie cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce, ale na razie nie ma informacji o formalnym zakończeniu cyklu. Rada oczekuje, że globalne czynniki inflacyjne będą słabnąć w postaci niższych kosztów frachtu czy stabilizacji cen surowców energetycznych. Dodatkowo Fed, EBC czy Bank Anglii, dalej podnosząc stopy procentowe, mogą również powodować spadek popytu konsumpcyjnego w swoich krajach, co może mieć przełożenie na spadek cen energii. Zdaniem RPP obecne podwyżki ograniczyły skutecznie popyt na kredyty w Polsce i dalsze podnoszenie stóp niewiele mogłoby zmienić, a jedynie prowadzić do nadmiernego zduszenia wzrostu gospodarczego w Polsce. Słabnąca koniunktura i malejące tempo wzrostu gospodarczego mogą obniżać inflację. Zdaniem prezesa NBP nie grozi nam recesja, ale też znaczący wzrost bezrobocia. 

Zdaniem Daniela Kosteckiego, dyrektora polskiego oddziału Conotoxia Ltd., RPP podjęła bardzo zdecydowane działania przez ostatnie 11 miesięcy, aby ograniczyć wzrost cen. 
 

„Było to bezprecedensowe podnoszenie stóp procentowych w Polsce. Czy będą kolejne podwyżki stóp procentowych? To może zależeć od kolejnych napływających danych, a także od raportu o inflacji, który zostanie opublikowany w listopadzie. Wtedy RPP zdecyduje o tym, czy będzie bliżej zakończenia cyklu, czy może będą potrzebne kolejne podwyżki stóp procentowych”

podkreślił ekspert.
Źródło

Skomentuj artykuł: