Czy OC znowu podrożało?

Po dużej podwyżce cen OC w lipcu 2021 r. wielu kierowców zaczęło z niepokojem śledzić poziom składek obowiązkowych ubezpieczeń. Czy w sierpniu polisa OC ponownie podrożała?

Poprzedni barometr cen OC od Ubea.pl zaskoczył zarówno kierowców, jak i analityków rynku ubezpieczeń. Rzadko bowiem zdarza się miesięczny wzrost średniej składki obowiązkowej polisy aż o 6%. Polskim kierowcom tak gwałtowna zmiana może przypominać o szybkich podwyżkach cen sprzed 5 lat. Warto zatem sprawdzić, czy w sierpniu 2021 r. OC ponownie podrożało.

Jak powstaje barometr OC?

Barometr OC opiera się na ponad 100 000 anonimowych kalkulacji wykonywanych co miesiąc przez użytkowników porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl. Na podstawie tych rzeczywistych wyliczeń ustalany jest średni koszt OC oferowanego przez Internet. Tę składkę porównuje się następnie do wyjściowej wartości ze stycznia bieżącego roku.

Jeżeli składka z danego miesiąca jest o 1% wyższa niż w styczniu, to najnowszy odczyt barometru cenowego będzie wynosił 101 (101% składki styczniowej)

wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert Ubea.pl.

Czy w sierpniu ceny OC wzrosły?

Po opracowaniu sierpniowych danych okazało się, że w  tym drugim miesiącu wakacji roczne OC kosztowało nieco mniej niż w lipcu. Dlatego też barometr wskazuje na niewielki spadek cen.

Sierpniowa, drobna obniżka składek OC skompensowała jednak tylko w niewielkim stopniu skutki wcześniejszego wzrostu

podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Poziom barometru cenowego z sierpnia 2021 r. = 99↘ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 100↑)

Wysoki poziom inflacji, akceptowany jak dotychczas przez władze monetarne, oraz większa liczba stłuczek na polskich drogach (w pierwszym półroczu 2021 r. liczba kolizji wzrosła o 14% w porównaniu do pierwszej połowy 2020 r.) oznaczają, że wzrosty cen OC w najbliższej przyszłości są niestety bardzo prawdopodobne.

Skomentuj artykuł:

N