Czy szybki zysk zawsze jest oszustwem?

Absurdalnie wysokie zyski bez ryzyka, które znajdą się na Twoim na koncie w ciągu zaledwie tygodnia - to brzmi jak finansowy cyberatak. Zjawisko to wzrosło ponad czterokrotnie w ciągu ostatnich dwóch lat. 

Tylko w ub. roku Słowacy i Czesi stracili dziesiątki milionów euro w wyniku oszustw internetowych, a osoby fizyczne straciły dziesiątki tysięcy euro. Oszuści inwestycyjni są coraz bardziej zaradni, ale mają swoje słabe punkty, które sprawiają, że łatwo ich wykryć przy odrobinie uwagi. Jak bronić się przed ich obietnicami?

Oto trzy proste wskazówki, które pomogą w szybkim wykryciu nieuczciwych praktyk w cyberatakach finansowych związanych z inwestycjami: 

1. Uważaj na presję czasu

- Z każdym zwrotem wiąże się praca, ryzyko i czas. To główna mantra, o której należy pamiętać przy każdej inwestycji - mówi założyciel czeskiego start-upu Fondee, usługi online, która zapewnia łatwe inwestowanie w fundusze akcji i obligacji. Według Jana Hlavsy, w większości przypadków oszuści naciskają głównie na czas. Jeśli natkniesz się na sformułowania takie jak „Ważne dla pierwszych 200 inwestorów” lub „Oferta limitowana” albo na kogoś, kto obiecuje wzbogacenie się w ciągu kilku dni lub tygodni, miej się na baczności.

2. Irracjonalnie wysokie zwroty i zyski

Innymi sygnałami ostrzegawczymi są obietnice nieprawdopodobnie wysokich zysków lub nietypowe metody płatności. - Kiedy ktoś oferuje zwrot w wysokości 1% dziennie lub 3% tygodniowo, na pierwszy rzut oka wygląda to obiecująco. Wiele osób nie przeliczy, że oznacza to setki lub tysiące procent rocznie. Żadna wiarygodna firma nie może tego zagwarantować. Należy zachować ostrożność, gdy ktoś prosi o przelanie pieniędzy na konto osobiste, anonimowy przelew lub płatność kryptowalutami - radzi Hlavsa.

3. Ufaj, ale weryfikuj

Podejmując decyzje finansowe ważne jest, aby zachować zimną krew i dokładnie zweryfikować sprzedawcę przed dokonaniem pierwszej inwestycji. 

- Wystarczy poświęcić kilka minut w sieci i upewnić się, że platforma inwestycyjna jest zarejestrowana i posiada niezbędne licencje. Równie szybko można sprawdzić jej reputację i to, czy posiada jakiekolwiek referencje od innych inwestorów. Dobrym znakiem jest również funkcjonalna obsługa klienta, do której można napisać lub zadzwonić i która odpowie na wszystkie pytania - mówi Hlavsa, dodając, że każda wiarygodna firma powinna również publikować przejrzyste informacje na przykład o wynikach swoich produktów inwestycyjnych lub opłatach.

Ważne, by podejmować decyzje finansowe z rozwagą i nie dać się zwieść zbyt wielu obietnicom. Najlepszą obroną jest być dobrze poinformowanym oraz nie bać się zadawać pytań. Można zwrócić się do ekspertów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, finansów lub śledzić wiarygodne źródła informacji.

Źródło

Skomentuj artykuł: