Czy warto kupować lokal w pobliżu metra?

Warszawskie metro stale się rozbudowuje. Kapituła Konkursowa „Diamentów Infrastruktury i Budownictwa” przyznała spółce Metro Warszawskie tytułu Laureata w kategorii Spółka Kolejowa Roku. Dla użytkowników ważniejsze od nagród są jednak inne zalety metra.

Czy inwestując w mieszkanie w pobliżu metra, bezpiecznie lokujemy swój kapitał? Czy stacje metra nie są uciążliwym sąsiadem? Czy to jest bezpieczne? Oto pytania, na które szukamy odpowiedzi. Marlena Rzepniewska z portalu rynekpierwotny.pl zapewnia, że możemy być pewni tego, że mieszkanie w pobliżu tak starej jak i powstającej linii metra nie straci na wartości. - Oszczędność czasu to jedna z największych zalet mieszkania przy metrze - przekonuje Marlena Rzepniewska. - Dlatego też lokale położone w pobliżu kolejki podziemnej są tak bardzo pożądane na rynku - dodaje.  
 

Gdzie zatem szukać dobrych lokalizacji? 

- Mieszkańcom stolicy przyszło nieco poczekać na metro, ale z pewnością było warto - przekonuje Marlena Rzepniewska. Pierwsze plany budowy pojawiły się już w okresie międzywojennym. Jednak dopiero 15 kwietnia 1983 roku rozpoczęto prace. Pierwszy odcinek otwarto 7 kwietnia 1995 roku. Dokładnie o godzinie 12:35 w stronę Politechniki pojechał pierwszy pociąg z przedstawicielami władzy i dziennikarzami. Ostatnie prace zakończono w październiku 2008 roku.

Pierwsza linia stołecznego metra rozciąga się na długości nieco ponad 23 km i liczy 21 stacji. - Początkowo miało ich być 23. Jednak ostatecznie nie zbudowano przystanków na Muranowie i Placu Konstytucji. Linia M1 łączy Ursynów i Mokotów ze Śródmieściem, Żoliborzem i Bielanami - przypomina ekspertka. Metro na Ursynowie to ważne połączenie dla tysięcy osób mieszkających w tej okolicy. W tej części miasta metro ma długość 5,7 km. Pociąg pokonuje tę odległość w ok. 10 minut. Z kolei podróż ze stacji Kabaty do stacji Centrum zajmuje niecałe 20 minut. Na Ursynowie zlokalizowanych jest 5 stacji plus stacja spoczynkowa.

16 sierpnia 2010 rozpoczęto budowę drugiej linii metra. Centralny odcinek II linii został otwarty 8 marca 2015. Pierwsza część odcinka wschodniego, licząca trzy stacje, udostępniona została pasażerom 15 września 2019 r. Druga linia metra przebiega przez dzielnice Bemowo, Wola, Śródmieście, Pragę i Targówek. Ma długość 19 kilometrów oraz 18 stacji.

Na jedną stację metra w Warszawie przypada obecnie ponad 57 tys. mieszkańców miasta. Nie jest to dobry wynik - średnia dla miast w Unii Europejskiej, w których istnieje metro to 25 tys. osób.

Warszawskie metro jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na każdej stacji są windy lub pochylnie (głównie na stacjach na Ursynowie) umożliwiające przejazd na stację wózkiem. Jednakże 17 września 2008 na stacji Centrum miał miejsce wypadek. Filip Zagończyk, niewidomy, spadł na tory pod nadjeżdżający pociąg. W wyniku wypadku amputowano mu nogę. To zdarzenie zwróciło uwagę na częściowe tylko dostosowanie warszawskiego metra do potrzeb osób niepełnosprawnych. Od 2011 krawędzie wszystkich peronów zostały oznakowane specjalnymi wypustkami, co ma ułatwić orientację przestrzenną osobom niewidomym.

Mieszkanie przy pierwszej linii metra - czy warto kupić?


- Mieszkanie przy metrze to wygoda, oszczędność czasu i doskonała lokata kapitału - uważa ekspertka. - Bliskość kolejki podziemnej w dużej mierze rozwiązuje problem dojazdów i poruszania się po Warszawie. Sprawia, że na atrakcyjności zyskują dzielnice, które do tej pory nie cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Jej zdaniem, zakup takiego M to niemal pewny zysk. - Dzięki temu, że oferujemy lokalizację atrakcyjną dla najemcy, nie powinno być problemów ze znalezieniem osoby chętnej na wynajem mieszkania. Tym samym rentowność inwestycji wzrasta. Wysokość przychodów z najmu takiego M jest wyższa w porównaniu z wynajmem lokali o analogicznej powierzchni i standardzie, ale położonych dalej od stacji metra - argumentuje Rzepniewska. 

W pobliżu metra powstaje wiele domów. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się lokale przy metrze Wilanowska. - Stacja ta znajduje się na Ksawerowie w dzielnicy Mokotów, przy ul. Puławskiej w pobliżu al. Wilanowskiej.  Powstała w latach 1983-1995 w ramach budowy pierwszego odcinka I linii metra. Została uruchomiona 7 kwietnia 1995 r. Co ciekawe, w latach 2005, 2006, 2007 stacja zwyciężała w ankiecie Metra Warszawskiego sp. z o.o. na ulubioną stację warszawiaków - przypomina Rzepniewska. - Jeżeli chcesz zamieszkać w pobliżu metra Wilanowska, zastanów się nad inwestycją Holm House. Położona jest w sercu Mokotowa, obok ulicy Domaniewskiej i Zdziechowskiego, niedaleko Galerii Mokotów. Wystarczy kilkanaście minut spacerem, aby znaleźć się na stacji metra Wilanowska. Podobna odległość będzie Cię dzielić od metra Wierzbno. W pobliżu M “Wilanowska” powstaje także osiedle Domaniewska 24. Wystarczy 11 minut spacerem, aby dostać się na tę stację, kilka minut dłużej, aby wsiąść do kolejki podziemnej na Wierzbnie. Tu każde z mieszkań posiadać będzie wygodną loggię, lub taras. Samochody mieszkańców znajdą miejsce na 2-poziomowym parkingu podziemnym, a rowery w boksach rowerowych. Mieszkania są obecnie w trakcie budowy z planowanym na 4 kw. 2023 roku terminem oddania do użytkowania - dodaje.

Stacja Wierzbno położona jest w dzielnicy Mokotów, między ul. Naruszewicza a ul. Woronicza. - W jej pobliżu znajduje się inwestycja mieszkaniowa Moxo House. Została oddana do użytkowania 2 kw. 2022 roku. To kameralny budynek o prostej formie, stylowo dobranych barwach elewacji i wielkoformatowych oknach. Osoby, które zdecydują się na zakup mieszkania w Moxo House, cieszyć się będą systemem smart home czy garażem podziemnym. W inwestycji znajdują się także komórki lokatorskie - informuje Rzepniewska.

Od centrum do Młocin - wybór jest duży

Stacja Centrum znajduje się na placu Defilad, przy Rondzie Romana Dmowskiego. Pełni też ona funkcję przejścia podziemnego. Na placyku przed południowym wejściem na stację Centrum, nazywanym zwyczajowo “patelnią” zbudowano betonową ścianę utrzymująca różnicę wysokości. Na tej ścianie artyści prezentują swoje prace (m.in. graffiti). - Jeżeli chcesz zamieszkać w centrum miasta i mieć blisko, do metra to zwróć uwagę na przykład na inwestycję Rezydencja Emilii Plater - radzi Rzepniewska.

Słodowiec to stacja I linii metra położona w dzielnicy Bielany, między ul. Żeromskiego a ul. Makuszyńskiego, pod ulicą Kasprowicza. - Jeżeli marzy Ci się mieszkanie na Bielanach, zapoznaj się z inwestycją Apartamenty Marymoncka. Zaledwie kilka minut będzie Cię dzielić od stacji metra Słodowiec (300m). Apartamenty Marymoncka to kameralny budynek usytuowany w otoczeniu naturalnych terenów zielonych. Mieszkania zostaną oddane do użytkowania 1 kw. 2024 roku. Dla przyszłych lokatorów deweloper przewidział parking podziemny i komórki lokatorskie. Inwestycja położona w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Stawy Kellera. W odległości około 10 minut pieszo znajduje się Las Bielański, rezerwat przyrody o łącznej powierzchni 130 hektarów, który poprzez Park i Las Młociński połączony jest z Puszczą Kampinoską. W pobliżu stacji Słodowiec powstają jeszcze takie inwestycje jak: Aleja Słowiańska i Żeromskiego 17 - dodaje ekspertka.

Młociny to ostatnia stacja linii M1 metra w Warszawie, zlokalizowana na Bielanach, niedaleko Huty Warszawa, w okolicach ulicy Kasprowicza, Nocznickiego i Zgrupowania AK „Kampinos”. - W jej sąsiedztwie powstaje inwestycja Sokratesa 11a. Wystarczy 10 minut spacerem, aby dostać się do kolejki podziemnej. Sokratesa 11 jest obecnie w trakcie budowy z planowanym na 4 kw. 2024 roku terminem oddania do użytkowania. Przyszli mieszkańcy będą mieli do dyspozycji stację ładowania samochodów elektrycznych, ochronę całodobową, garaż podziemny, a także miejsca postojowe naziemne - informuje Rzepniewska.

Ile kosztują mieszkania przy I linii metra? 
 

- Nie da się ukryć, że obecność metra podnosi ceny nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że takie lokale to dobra opcja pod inwestycję. Z pewnością nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem lokatorów. Mieszkanie przy metrze zawsze będzie lepiej oceniane, będzie bardziej atrakcyjne niż mieszkanie bez dostępu do przystanku kolejki podziemnej - przekonuje Rzepniewska. - Podziemna kolejka w Warszawie jak magnes przyciąga deweloperów – i mieszkaniowych, i komercyjnych. Mieszkania przy metrze sprzedają się mgnieniu oka. Wystarczy sama zapowiedź budowy stacji metra, by miejsce zyskało na atrakcyjności. Firmy już dziś rozglądają się za gruntami w miejscach, do których kolejka ma dopiero dotrzeć - dodaje.

Popularność lokali położonych w sąsiedztwie metra sprawia jednak, że ich ceny nie należą do najniższych. Średnie ceny lokali w dzielnicach Warszawy, przez które przebiega pierwsza linia wyglądają tak: Ursynów - 14 291 zł/mkw, Mokotów - 16 404 zł/mkw, Bielany - 14 594 zł/mkw (dane za luty 2023 r.).

- Lokalizacja to jeden z najważniejszych aspektów, jaki bierzemy pod uwagę, kupując mieszkanie. Jest ona istotna zwłaszcza w dużych miasta. W końcu nikt nie lubi tracić czasu na uliczne korki. Jeżeli zatem zależy nam na sprawnej komunikacji z innymi częściami Warszawy, to warto zastanowić się nad zakupem M w pobliżu linii metra. W perspektywie kolejnych lat takie M z pewnością nie straci na wartości - podsumowuje ekspertka.

Skomentuj artykuł: