Daniel Obajtek ujawnił: Planujemy za trzy lata wybudować pierwszy SMR w Polsce

Planujemy za trzy lata wybudować pierwszy SMR w Polsce - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Przyznał, że rozmawiał z premierem i innymi przedstawicielami rządu o regulacjach prawnych w zakresie atomistyki, które mają dać szansę na jej rozwój.

W czwartek podczas VII Kongresu Polskiego Kapitału prezes PKN Orlen powiedział, że nowe technologie są konieczne. "Doszukujmy się w nich bezpieczeństwa. Zaczęliśmy realizować strategię. Musi być koło zamachowe gospodarki - firma, która będzie miała kapitał, zyski i technologie" - mówił.

Dodał, że "transformacja to MMR SMR. Duży atom to dobry kierunek, ale następnym powinny być MMR i SMR (małe reaktory atomowe - red.)".

"Planujemy za trzy lata wybudować pierwszy SMR w Polsce" - powiedział Obajtek. Przyznał, że rozmawiał z premierem i innymi przedstawicielami rządu o regulacjach prawnych w zakresie atomistyki, które mają dać szansę na jej rozwój.

"Nie możemy cofnąć procesów inwestycyjnych. Trzeba patrzeć, ile biznes inwestuje w nowoczesne technologie. Nie kumulujemy kapitału, my ten kapitał inwestujemy" - zaznaczył Obajtek.

Na początku lipca br. Orlen Synthos Green Energy złożył wniosek o ocenę technologii SMR do Państwowej Agencji Atomistyki.

Źródło

Skomentuj artykuł: