Decyzja Duńczyków wstrzymuje prace nad Baltic Pipe w jego duńskiej części

Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła wydaną wcześniej przez Duńską Agencję Ochrony Środowiska decyzję środowiskową dotyczącą budowy Baltic Pipe na lądzie w Danii. Oznacza to wstrzymanie układania tego gazociągu na lądzie w Danii, mającego dostarczać gaz ziemny z Norwegii przez Danię do Polski od jesieni 2022 r. w ilości 10 mld m3 rocznie.

Polska spółka Gaz-System poinformowała w komunikacie, że prace budowlane w projekcie Baltic Pipe, za które jest odpowiedzialna, prowadzone zarówno na lądzie jak i na Morzu Bałtyckim przebiegają bez zakłóceń i są realizowane zgodnie z harmonogramem.  

Jak zaznaczyła polska spółka decyzja duńskiej Komisji Odwoławczej nie ma wpływu na realizację projektu Baltic Pipe przez Gaz-System. 

Realizująca projekt w jego części duńskiej spółka Energinet obecnie analizuje konsekwencje tej decyzji w kontekście wpływu na prowadzenie prac budowlanych na lądzie w Danii w szczególności w miejscach, gdzie żyją chronione gatunki zwierząt (niektóre gatunki myszy i nietoperzy), wymienione w odwołanej decyzji środowiskowej.

Gaz-System pozostaje w stałym kontakcie ze spółką Energinet, która podejmuje działania zaradcze związane z wyjaśnieniem obecnej sytuacji. 
 

Źródło

Skomentuj artykuł: