Deutsche Bank – skandal goni skandal

Dochodzenie FinCEN ujawniło, że czołowi dyrektorzy Deutsche Bank wiedzieli, że bank może zostać wykorzystany do prania brudnych pieniędzy. To ostatnia z długiej linii skandali wywołanych przez największy bank w Niemczech.

Ostatnio w Deutsche Bank było ciszej niż zwykle. Żadnych nowych oskarżeń, żadnych kar finansowych. Wydaje się, że nowe kierownictwo kierowane przez Christiana Sewinga, u steru od wiosny 2018 roku, osiągnęło to, czego od dawna pragnęły banki w stolicy finansowej Niemiec we Frankfurcie: spokój i pilnie potrzebny program restrukturyzacji.
Teraz jednak wydaje się, że ciche dni dobiegły końca. Rewelacje zebrane z ujawnionych plików FinCEN sugerują, że najwyższe kierownictwo banku wiedziało o podejrzanych transakcjach o wartości ponad 1 biliona dolarów.
W latach, które upłynęły od wybuchu globalnego kryzysu finansowego w 2007 i 2008 roku, największy niemiecki bank, ze swoją 150-letnią spuścizną, nadal trafia na pierwsze strony gazet z niewłaściwych powodów. Oto przegląd największych skandali Deutsche Bank:

Transakcje hipoteczne w USA
Uważa się, że przyczyną światowego kryzysu finansowego są kredyty subprime. To przede wszystkim Deutsche Bank wykupił słabo zabezpieczone kredyty hipoteczne od amerykańskich nabywców domów, zawarł je w bardzo złożone produkty finansowe, przyznał im najwyższe oceny i odsprzedał je innym bankom jako bezpieczne produkty inwestycyjne. Kiedy rynek się załamał, obligacje były natychmiast bezwartościowe.

W międzyczasie Deutsche Bank od dawna stawia na krach - i zarabia na tym dużo pieniędzy. W 2013 roku na bank nałożono pierwszą karę; musiał zapłacić 1,9 miliarda dolarów znacjonalizowanym wówczas amerykańskim finansistom budowlanym Freddie Mac i Fannie Mae. Bank zgodził się na ugodę z władzami USA w 2017 roku. Wstępne rozmowy opiewały na 14 miliardów dolarów, co stanowiło finansową ruinę Deutsche Banku. Ostatecznie bank zapłacił 7,2 miliarda dolarów.

Pranie brudnych pieniędzy w Rosji
Podczas gdy w trakcie negocjacji z władzami USA w 2015 roku wyszedł na jaw kolejny skandal Deutsche Bank, choć znacznie mniejszy. Według ustaleń śledczych, bank wykorzystał transakcje giełdowe do wyprania 10 miliardów dolarów brudnych pieniędzy w rublach rosyjskich. Ponieważ transakcje były w dolarach, władze USA ponownie interweniowały. Tym razem kara: 600 milionów dolarów w następstwie czego Deutsche Bank zaprzestał praktyk bankowych w Rosji.

Manipulacja stopą procentową
Euribor i Libor to skróty określające konkretne referencyjne stopy procentowe. Oferowana stopa procentowa euro międzybankowej (Eurobor) określa stopy procentowe, po jakich banki europejskie mogą przyznawać sobie wzajemnie obligacje denominowane w euro. Libor (London Interbank Offering Rate) służy jako podstawa transakcji finansowych o określonym wolumenie, na przykład w instrumentach pochodnych lub hipotekach. W 2013 roku Komisja Europejska nałożyła grzywnę w wysokości 1,7 miliarda euro na sześć głównych międzynarodowych banków po tym, jak handlowcy manipulowali stopami procentowymi. Największą grzywnę w wysokości 725 mln euro zapłacił Deutsche Bank, na który później nałożono grzywnę w wysokości 2,5 mld dolarów od władz brytyjskich i amerykańskich.

Naruszenia embarga między USA i Iranem
Znacznie niższe były grzywny, które Deutsche Bank musiał zapłacić po tym, jak władze USA stwierdziły, że naruszył istniejące embargo USA na Iran. Bank wypłacił 260 milionów dolarów w 2015 roku, znacznie mniej niż 1,4 miliarda dolarów, rywal Deutsche Bank, Commerzbank, zmuszony zapłacić podobne oskarżenia.

Związek z Jeffery Epsteinem
„Przyjęcie Jeffreya Epsteina jako klienta w 2013 roku było poważnym błędem”. Była to łagodna odpowiedź Deutsche Bank po tym, jak Departament Usług Finansowych Stanu Nowy Jork (DFS) nałożył na bank karę finansową w wysokości 150 miliardów dolarów. Deutsche Bank wiedział o „okropnej kryminalnej przeszłości” Epsteina i nadal nie robił nic w sprawie „regularnych, podejrzanych wypłat” - powiedział organ doradczy. Transakcje były również powiązane z wykorzystywaniem seksualnym nieletnich. 

Danske Bank
Deutsche Bank odegrał również rolę w jednej z największych na świecie skandali związanych z praniem pieniędzy - jako bank korespondent Danske Bank. Podejrzane przelewy o wartości około 200 mln euro przepływały przez oddziały duńskiego banku w latach 2007–2015. DFS po raz kolejny zarzuciło bankowi „niewystarczający nadzór nad swoimi klientami”. Od tego czasu Deutsche Bank zainwestował około miliarda dolarów w usprawnienie audytu wewnętrznego, zatrudniając ponad 1500 pracowników do działu nadzoru.

Krach cenowy akcji
Skandale ostatnich lat zaszkodziły nie tylko reputacji banku. Ceny jego akcji, a co za tym idzie, wartość rynkowa również są bardzo niskie. W porównaniu do dziesięciu lat wstecz, akcje straciły około 75% swojej wartości. W ciągu 20 lat stracili 85%. Kapitalizacja rynkowa banku wynosi obecnie skromne 16 miliardów euro. Tylko ci, którzy kupili swoje pierwsze akcje Deutsche Banku w tym roku mogą być zadowoleni z plusa 25%. Jednak w świetle ostatnich rewelacji może i to się skończyć.

Źródło

Skomentuj artykuł: