Do rodzin trafiło już ponad 1,83 mld zł

Przeszło 1,83 mld zł na blisko 472 tys. dzieci – to najnowsze dane dotyczące rodzinnego kapitału opiekuńczego, czyli nowego rozwiązania dla rodzin z małymi dziećmi. – To ważne wsparcie w opłaceniu opieki nad dzieckiem – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rodzinny kapitał opiekuńczy wszedł w życie z początkiem 2022 r. To nawet 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia wypłacane w wysokości 1000 zł miesięcznie przez rok lub 500 zł miesięcznie przez dwa lata.

– Nabór wniosków, tak jak sam program, ruszył z początkiem stycznia br. Do tej pory do rodzin trafiło już ponad 1,83 mld zł na blisko 472 tys. dzieci. Te pieniądze to ważne wsparcie w opłaceniu opieki nad dziećmi, a w efekcie nierzadko umożliwienie godzenia roli rodzica z pracą zawodową. Gdy dzieci w domu jest więcej te koszty potrafią być naprawdę znaczące – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Ponad 96 mln zł na dofinansowanie do pobytu w żłobku
Jak dodaje, w ramach dofinansowania do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – czyli nowego rozwiązania dla rodziców tych dzieci, które nie otrzymują rodzinnego kapitału opiekuńczego – do instytucji opieki trafiło już ponad 96 mln zł. Dofinansowanie to maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko.

Jak złożyć wniosek? Online!
Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy, a także dofinansowanie pobytu w żłobku, można składać tylko drogą elektroniczną za pośrednictwem:

- portalu Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej,
- PUE ZUS,
- bankowości elektronicznej.

Skomentuj artykuł: