Dodatek węglowy wyniesie 3000 zł

Sejm przyjął wczoraj przepisy, które mają wesprzeć gospodarstwa domowe. Dodatek węglowy wyniesie 3 000 zł i zasili budżety domowe gospodarstw domowych, których źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne.

- W Polsce, nadal 42% gospodarstw domowych korzysta z pieców węglowych. Dlatego przyjęta dziś przez Sejm ustawa o dodatku węglowym wprowadza rozwiązania, które będą wymiernym wsparciem dla wielu polskich rodzin używających do ogrzania swoich domów węgla – podkreśla minister Anna Moskwa. Jak wyjaśniła szefowa resortu klimatu i środowiska, wojna energetyczna i globalny kryzys na rynku paliw najbardziej uderzają w odbiorców wrażliwych, wśród których są gospodarstwa domowe.

- Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której rodziny pozostaną bez opału na zimę, dlatego wprowadzamy jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł dla tych, którzy bezpośrednio odczuli skutki wprowadzenia embarga na rosyjski węgiel. Apelujemy o szybkie procedowanie ustawy przez Senat – dodała.

Dodatek węglowy będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.

W proponowanym rozwiązaniu nie ma kryteriów dochodowych, a dodatek będzie przysługiwał również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel.  Warunkiem otrzymania dodatku będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Wnioski o dodatek węglowy – podobnie jak w przypadku dodatku osłonowego, będzie można składać do gminny. Jego wzór będzie jednolity dla całej Polski, by odciążyć gminy i przyspieszyć realizację. Zgodnie z przyjętymi dziś przez Sejm przepisami wnioski o wypłatę dodatku węglowego będzie można składać do 30 listopada 2022 r.

Minister Moskwa dodała, że Rząd pracuje również nad rozwiązaniami dla gospodarstw domowych, które stosują opał inny niż węgiel. - Rząd proponuje konkretne rozwiązania, które sprawdzą się w obecnej, dynamicznie zmieniającej się sytuacji. W tym celu powstał międzyresortowy zespół, który pracuje nad rozwiązaniami dla gospodarstw domowych używających opału innego niż węgiel – poinformowała.

Skomentuj artykuł: