Dzięki niskim stopom największe w historii „M” możemy dziś kupić na kredyt

Tani kredyt kusi Polaków. Przeznaczając 30% wynagrodzenia na „dach nad głową” statystyczna rodzina w dużym mieście może kupić już 73 mkw. - szacuje Bartosz Turek z HRE Investments. Prawdopodobnie jest to najwyższy wynik w historii, a już na pewno od 2006 r. Ale uwaga! Raty mogą wzrosnąć - ostrzega ekspert.

Turek sprawdził, ile metrów mogłaby kupić rodzina z dużego polskiego miasta, w której każdy z rodziców przynosi do domu po średniej krajowej. W sumie więc daje to miesięczny budżet na poziomie prawie 7,6 tys. zł. Ekspert założył, że rodzina zaciąga taki kredyt na 25 lat, aby przeznaczać na jego spłatę 30% pensji netto.

Efekt jest imponujący. Okazuje się bowiem, że w czwartym kwartale 2020 r. rodzina z naszego przykładu mogła kupić lokal o powierzchni 73 mkw. To najwyższy wynik od co najmniej 2006 r., a więc od kiedy udostępniane są dane potrzebne do stosownych obliczeń. Przy czym, jak już wiemy na taki zakup wystarczyłoby 30% pensji netto rodziny przyjętej do analizy, zatem rata kredytu wyniosłaby prawie 2,3 tys. zł miesięcznie.

Warto przypomnieć, że pod koniec 2008 r., a więc 12 lat wcześniej za 30% pensji rodzina mogłaby kupić rekordowo mały lokal o powierzchni zaledwie 28,9 mkw. Wtedy winne były drogie kredyty (nowe złotowe hipoteki były oprocentowane na prawie 9%) i ceny mieszkań, które wcześniej rosły znacznie szybciej niż wynagrodzenia Polaków.

Prawie wszystkie kredyty mieszkaniowe w Polsce mają obecnie zmienne oprocentowanie. W efekcie, gdy kiedyś Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe, to w ślad za tymi decyzjami, rosnąć będą raty dziś zaciągniętych długów. Co prawda prognozy sugerują, że niskim kosztem kredytów będziemy się jeszcze cieszyć długi czas, to bez wątpienia warto przygotowywać domowe finanse też na mniej optymistyczne scenariusze.

A jakie są prognozy? Można to sprawdzić dzięki kontraktom terminowym (IRS). Wynika z nich, że koszt pieniądza wróci do poziomu sprzed epidemii dopiero za około 4 lata. W międzyczasie posiadacze kredytów powinni się spodziewać stopniowo rosnących rat kredytów.

Weźmy pod uwagę konkretny przykład - kredyt na 300 tys. złotych zaciągnięty na 25 lat z marżą na poziomie 2,6%. Taki kredyt dziś kosztuje niecałe 1,4 tys. zł miesięcznie. Za 2-3 lata rata powinna przekroczyć 1,5 tys. zł, a w 2031 roku będzie to już prawie 1,8 tys. zł miesięcznie.

Źródło

Skomentuj artykuł: