Po 23 latach – dzięki skardze nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry - Sąd Najwyższy przyznał kobiecie prawo do części spadku po jej matce.
Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro dotyczącą postanowienia Sądu Rejonowego dla Krakowa - Nowej Huty w Krakowie z 29 października 1997 roku w sprawie dotyczącej stwierdzenia nabycia spadku – poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa w komunikacie przekazanym PAP.
Sprawa związana ze spadkiem zaczęła się przed ponad 23 laty. 16 marca 1997 roku ponad sześćdziesięcioletnia kobieta zwróciła się do sądu o stwierdzenie nabycia spadku po swoich rodzicach. Chodziło o gospodarstwo rolne.
W toku postępowania kobieta zeznała, iż do śmierci ojca, (także później do 1972 roku) mieszkała wraz z rodzicami i pomagała im w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Natomiast w chwili śmierci matki, pozostawała ona na utrzymaniu swojego męża, nigdzie nie pracowała oraz nie posiadała uprawnienia do jakiejkolwiek renty.
Sąd Rejonowy dla Krakowa - Nowej Huty stwierdził postanowieniem z 29 października 1997 roku, że spadek po ojcu wnioskodawczyni, zmarłym w dniu 7 września 1966 roku, na podstawie ustawy wprost wraz z wchodzącym w skład spadku gospodarstwem rolnym nabyli żona zmarłego oraz dzieci tj. wnioskodawczyni oraz jej brat - po 1/3 części.
Ponadto sąd orzekł, że spadek po matce wnioskodawczyni zmarłej w dniu 3 października 1996 roku, na podstawie ustawy wprost nabyły dzieci - wnioskodawczyni i jej brat - po 1/2 części w stosunku do całości spadku. Jednocześnie sąd uznał, że wchodzące w skład spadku gospodarstwo rolne nabył z mocy ustawy w całości tylko i wyłącznie brat wnioskodawczyni. Sąd nie sporządził uzasadnienia orzeczenia, albowiem uczestnicy w przypisanym terminie nie złożyli takiego wniosku. Dlatego też uprawomocniło się ono bez wniesienia środka zaskarżenia.
Po niespełna czterech latach, czyli w styczniu 2011 roku kobieta podjęła próbę zmiany postanowienia Sądu Rejonowego dla Krakowa - Nowej Huty. Zabiegała o przyznanie jej prawa do dziedziczenia gospodarstwa rolnego po swej matce, na podstawie ustawy, obok brata.
Sąd jednak oddalił jej wniosek. Wskazał, że podstawą prawną dla takiego stanowiska było przekroczenie przez wnioskodawczynię rocznego terminu, przewidzianego przepisami prawa.
Wniesiona przez kobietę apelacja od przedmiotowego orzeczenia została oddalona przez Sąd Okręgowy w Krakowie na mocy postanowienia z dnia 16 lutego 2012 roku. Wniesiona natomiast następnie skarga kasacyjna nie została przyjęta do rozpoznania przez Sąd Najwyższy postanowieniem z dnia 7 grudnia 2012 roku.
Działając z upoważnienia Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand wniósł skargę nadzwyczajną od postanowienia sądu spadku, zaskarżając go w części dotyczącej uznania, że gospodarstwo rolne po zmarłej matce nabył jedynie syn.
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego przychyliła się do wniosku Prokuratora Generalnego uchylając zaskarżone postanowienie w zaskarżonej części i przekazała sprawę do ponownego rozpoznania sądowi rejonowemu.
W uzasadnieniu postanowienia Sąd Najwyższy podzielił podniesiony w skardze zarzut naruszenia prawa materialnego tj. art. 1059 punkt 4 kodeksu cywilnego w związku z § 3 ustęp 1 punkt 2 i § 1 ustęp 4 rozporządzenia Rady Ministrów z 12 grudnia 1990 roku w sprawie warunków dziedziczenia ustawowego gospodarstw rolnych.
Wskazał, że sąd rejonowy dopuścił się tego uchybienia poprzez uznanie, że wnioskodawczyni w chwili otwarcia spadku nie była uprawniona z mocy ustawy do dziedziczenia gospodarstwa rolnego pomimo, że spełniała przesłanki określone we wskazanych przepisach.
W ocenie SN, zaktualizowały się przesłanki, o których mowa w art. 89 § 1 ustawy o SN, tj. zaskarżone orzeczenie w sposób rażący narusza prawo na skutek jego niewłaściwego zastosowania, a eliminacja wadliwej, zaskarżonej przez Prokuratora Generalnego części postanowienia sądu rejonowego jest konieczna dla zapewnienia zgodności z zasadą demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej.