Dzień Otwarty Notariatu

W sobotę po raz 11. odbędzie się coroczny Dzień Otwarty Notariatu, tym razem - z powodu ograniczeń epidemicznych - w formie zdalnej. Pytania za pośrednictwem poczty elektronicznej, bądź specjalnej strony w internecie, można wysyłać już teraz.

Jak poinformowano, 11. edycja Dnia Otwartego Notariatu odbędzie się pod hasłem: "Pilnuj swoich spraw. Chroń majątek. Porozmawiaj o tym z notariuszem". "Tradycyjnie jednak będzie można porozmawiać z notariuszami na każdy temat związany z dokonywanymi przez nich czynnościami notarialnymi" - zapowiedziano.

"W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich uczestników akcji organizatorzy zrezygnowali z dotychczasowej formuły stacjonarnych spotkań. W tym roku informacje prawne dotyczące ważnych spraw związanych z ochroną majątku i bezpieczeństwem obrotu prawnego będzie można uzyskać na kilka sposobów: telefonicznie, mailowo oraz na czacie i w trakcie transmisji prowadzonej na żywo w sobotę" - poinformowała Krajowa Rada Notarialna.

Szczegółowe informacje o numerach telefonów i sposobach kierowania pytań znajdują się na stronie porozmawiajznotariuszem.pl. Zamieszczono na niej m.in. specjalne okienko służące do zadawania pytań, można skorzystać również z adresu mailowego: pytanie@porozmawiajznotariuszem.pl.

"Dzień otwarty zaplanowano w sobotę w godz. 10-16, wówczas na przykład będzie można skorzystać z kilkunastu udostępnionych numerów telefonów. Do dyspozycji będzie streaming video i live chat. Natomiast pytania drogą elektroniczną można przesyłać już teraz, odpowiedzi na te pytania zostaną udzielone w sobotę" - powiedziała w czwartek Małgorzata Rakoca z biura Krajowej Rady Notarialnej.

Pytania mogą dotyczyć m.in. bezpiecznych sposobów dysponowania życiowym dorobkiem, uregulowania stosunków majątkowych w małżeństwie czy procedur związanych z dziedziczeniem. "Notariusze będą informować również o możliwych konsekwencjach podejmowanych decyzji, podpowiadając, jak zabezpieczyć swoje interesy przy dokonywaniu takich czynności jak np. umowy pożyczki" - zaznaczono.

"W kancelarii notarialnej można załatwić także sprawy ważne z punktu widzenia przedsiębiorców, takie jak m.in. zabezpieczenie roszczeń, zawarcie ugody czy powołanie zarządcy sukcesyjnego. Mało kto wie, że wiele czynności prawnych można dokonać alternatywnie przed sądem i w kancelarii notarialnej (np. sprawy związane z dziedziczeniem czy umowy alimentacyjne), tym samym oszczędzając czas i pieniądze" - dodała KRN.

Partnerem merytorycznym tegorocznej edycji akcji jest Rzecznik Finansowy. Notariuszom będą więc towarzyszyć eksperci z biura Rzecznika Finansowego, którzy poinformują m.in. na co należy zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy kredytu oraz zawieraniu umowy pożyczki. Ponadto - jak wskazano - tzw. nieautoryzowane transakcje to coraz większy problem klientów banków w Polsce i "warto wiedzieć, co zrobić, gdy z naszego konta znikną pieniądze, a nam nic nie wiadomo o realizowanych przez nas transakcjach".

Organizatorzy dnia otwartego wyrazili nadzieję, że "przy wykorzystaniu różnych narzędzi komunikacji oraz nowych sposobów promowania akcji jeszcze więcej zainteresowanych niż w latach poprzednich skorzysta tego dnia z możliwości zasięgnięcia informacji prawnej u rejenta".

Podczas poprzedniej edycji akcji, w zeszłym roku, nieodpłatnych informacji prawnych udzielało blisko 600 notariuszy w 29 miastach w Polsce. Idea dnia otwartego jest wzorowana na akcji prowadzonej we Francji. Notariusze przybliżali podczas poprzednich edycji m.in. kwestie dziedziczenia, sporządzania testamentów, zabezpieczania majątku, nieruchomości i ksiąg wieczystych oraz przekazywania majątku.

Źródło

Skomentuj artykuł: