Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przygotował pakiet wsparcia dla krajów członkowskich Unii Europejskiej, które przyjmują uchodźców. To cztery miliardy euro na pomoc samorządom i przedsiębiorcom - powiedziała wiceprezes EBI, profesor Teresa Czerwińska.
Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu profesor Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego podkreśliła, że "wojna w Ukrainie wpłynęła na gospodarki wszystkich krajów, które przyjmują uchodźców".
- Dlatego działania Europejskiego Banku Inwestycyjnego opierają się na wsparciu kierowanym bezpośrednio właśnie do tych krajów jak i do samej Ukrainy - powiedziała.
Przekazała, że EBI w ciągu kilkunastu dni po wybuchu wojny wypłacił 668 milionów euro w ramach pierwszej pomocy skierowanej do władz ukraińskich.
- W dalszej kolejności podjęliśmy decyzję o przekazaniu 1,5 miliarda euro na odbudowę bieżącą infrastruktury, która ucierpiała w zniszczeniach wojennych - wyjaśniła.
Dodała, że obecnie trwają prace nad pakietem koncentrującym się na odbudowie Ukrainy w dłuższej perspektywie.
- Równolegle przygotowaliśmy pakiet skierowany do krajów członkowskich Unii Europejskiej, które przyjmują uchodźców. Oczywiście Polska jest naczelnym beneficjentem tych środków. Ten pakiet to cztery miliardy euro na pomoc samorządom, przedsiębiorcom w obszarze infrastruktury mieszkaniowej, medycznej, edukacyjnej - po to, aby ułatwić przyjmowanie uchodźców - powiedziała. Zaznaczyła, że w ramach współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego przygotowywana jest umowa obejmująca dwa miliardy euro, kierowanych bezpośrednio do Polski.
- Uchodźcy potrzebują dzisiaj nie tylko opieki medycznej czy mieszkania. Rozpoczął się rok szkolny i rodziny ukraińskie potrzebują posłać dzieci do szkoły, a w związku z tym te pieniądze, te dwa miliardy euro to jest dość istotna pomoc, jeśli chodzi o budżety samorządowe - oceniła.