Energia to podstawa sprawnej gospodarki

Minister Aktywów Państwowych spotkał się podczas wizyty w Waszyngtonie z Jennifer Granholm, Sekretarz Energii USA.- Rozmawialiśmy m.in. o potrzebie uniezależnienia się Europy od rosyjskiego gazu, a także zwiększeniu dostaw amerykańskiego LNG i współpracy w ramach rozwoju wielkoskalowej energetyki jądrowej - mówi wicepremier Jacek Sasin.

- Pani sekretarz doskonale rozumie, że Europa uzależniona od gazu z Rosji jest dla Kremla łatwym celem szantażu. Rozmawialiśmy z nią też o poszerzeniu współpracy w zakresie dostaw skroplonego gazu. Stany Zjednoczone są otwarte na zwiększenie wolumenu dostaw LNG. Możemy do tego wykorzystać nasz potencjał wynikający z możliwości gazoportów w Świnoujściu i Gdańsku - podkreśla Jacek Sasin.

Rozmowa z amerykańską Sekretarz Energii dotyczyła też współpracy przy rozwoju wielkoskalowej energetyki jądrowej. - To obszar, w którym liczę na kolejne przedsięwzięcia – dodaje wicepremier.

Przypomnijmy też inne efekty tej wizyty - KGHM podpisał umowę w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce. Historyczne porozumienie podpisano w Waszyngtonie w obecności wicepremiera Jacka Sasina i przedstawiciela amerykańskiej administracji.

W ramach zawartej umowy, KGHM z firmą NuScale wdroży technologię SMR w Polsce. Pierwsza elektrownia zostanie uruchomiona do 2029 roku. To pozwoli uniknąć Polsce nawet 8 mln ton emisji CO₂ rocznie. Czysta energia zasili oddziały produkcyjne miedziowej spółki. Projekt jest modułowy, a to oznacza bezproblemowe zwiększanie skali przedsięwzięcia. Budowa małych reaktorów jądrowych do 2029 roku jest bezpośrednio związana z Polityką Klimatyczną KGHM Polska Miedź oraz nowym kierunkiem strategicznym Spółki – energią. – KGHM z dumą inicjuje projekt produkcji energii w 100% wolnej od emisji dwutlenku węgla, wywiązując się ze swojego zobowiązania do prowadzenia działań na rzecz dekarbonizacji. Technologia SMR zwiększy efektywność kosztową firmy i przekształci polski sektor energetyczny – powiedział prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.

Podpisana umowa handlowa stanowi ważny kamień milowy w kierunku komercjalizacji i rozwoju czystej, niezawodnej i przystępnej cenowo energii. – W globalnym wyścigu o szybkie zmniejszenie emisji na całym świecie technologia NuScale stanowi idealne rozwiązanie, aby osiągnąć ten cel klimatyczny, jednocześnie zapewniając dobrobyt gospodarczy – powiedział John Hopkins, prezes i dyrektor generalny NuScale Power. – NuScale z dumą współpracuje z KGHM, doświadczonym liderem innowacji, i cieszymy się, że możemy wspólnie pracować nad kolejną erą zaawansowanego wdrażania czystej energii i stawić czoła kryzysowi klimatycznemu – dodał.

Opracowana przez NuScale Power technologia modułowej elektrowni jądrowej z reaktorem lekkowodnym, dostarcza energię do wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania, produkcji wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym. To przełomowe rozwiązanie, które jako jedyne spośród technologii małych reaktorów modułowych uzyskało zatwierdzenie Komisji Regulacji Jądrowej USA. KGHM, lider w produkcji miedzi i srebra jako pierwszy wdroży SMR w Polsce.

Większościowym inwestorem w NuScale jest Fluor Corporation, globalna firma zajmująca się inżynierią, zaopatrzeniem i budową, która od ponad 70 lat wspiera projekty jądrowe.

Skomentuj artykuł: