Europejski kraj największym importerem rosyjskiego LNG

Pomimo unijnych sankcji, Hiszpania w sierpniu 2022 r. sprowadziła dwukrotnie więcej gazu LNG z Rosji niż w analogicznym miesiącu roku 2021. Kraj na Półwyspie Iberyjskim stał się w ostatnich miesiącach największym na świecie importerem rosyjskiego gazu skroplonego.

Spółka Enagas, operator hiszpańskich gazociągów, wskazała, że w sierpniu br. do Hiszpanii sprowadzono 4500 GWh gazu ziemnego w wersji skroplonej (LNG) z Rosji, czyli ponad dwa razy więcej niż w analogicznym miesiącu w 2021 r.

Cytujący dane Enagasu dziennik "El Periodico" odnotował, że udziały Rosji w całości sprowadzanego do Hiszpanii statkami gazu ziemnego sięgają już 12 proc.

Gazeta odnotowała także, że pomimo sankcji UE nałożonych na Rosję z powodu agresji tego kraju na Ukrainę, Hiszpania w lipcu i sierpniu 2022 r. stała się największym na świecie importerem rosyjskiego gazu ziemnego w formie skroplonej.

Dziennik wskazał, że podczas tegorocznych wakacji hiszpańskie spółki energetyczne zapłaciły ponad 750 mln euro za sprowadzenie LNG z Rosji.

Według szacunków spółki Enagas Hiszpania szybko realizuje zalecenie KE zwiększenia rezerw gazu ziemnego przed tegoroczną zimą. Wynika z nich, że we wtorek stan rezerw magazynowych surowca przekroczył w tym kraju poziom 87 proc.

Źródło

Skomentuj artykuł: