Biały Dom: Niewypłacalność może pogrążyć amerykańską i światową gospodarkę

Ekonomiści Białego Domu ostrzegli, że przedłużająca się niewypłacalność długu spowoduje utratę ponad 8 milionów miejsc pracy i zmniejszy rynek akcji o połowę. Nowe prognozy, opublikowane na blogu Rady Doradców Ekonomicznych Białego Domu, jasno pokazują ogromną stawkę potencjalnego przekroczenia pułapu zadłużenia.

„Przedłużające się bankructwo prawdopodobnie doprowadziłoby do poważnych szkód w gospodarce” - ostrzegli ekonomiści Białego Domu. Sekretarz skarbu Janet Yellen ostrzegła, że Stany Zjednoczone mogą zbankrutować już 1 czerwca, jeśli Kongres nie podejmie stosownych działań.

Raport szacuje wpływ w trzech scenariuszach: niewypłacalności, krótkiej niewypłacalności i przedłużającej się niewypłacalności.

Administracja Bidena szacuje, że nawet scenariusz „na krawędzi”, w którym uniknie się bankructwa, zlikwidowałby 200 000 miejsc pracy i obniżył roczny produkt krajowy brutto o 0,3 punktu procentowego. W przypadku krótkiej niewypłacalności gospodarka straciłaby około pół miliona miejsc pracy, a stopa bezrobocia wzrosłaby o 0,3 punktu procentowego.

Ekonomiści Białego Domu twierdzą, że najgorszym scenariuszem jest „przedłużająca się” niewypłacalność, która zlikwiduje 8,3 miliona miejsc pracy a PKB spadnie o 6,1 punktu procentowego i spowoduje krach na giełdzie. Stopa bezrobocia w tej sytuacji wzrosłaby o pięć punktów procentowych.

Rzecznik Białego Domu poinformował, że przedłużający się scenariusz domyślny przewiduje trzymiesięczny impas.

Prognozy Białego Domu są podobne do tych sporządzonych przez Moody's Analytics, który ostrzegł w marcu, że przedłużająca się niewypłacalność może kosztować ponad 7 milionów miejsc pracy.

Źródło

Skomentuj artykuł: