Decyzja EBC zwiększy atrakcyjność złotówki

Czwartkowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego (EBC) o obniżce stóp procentowych nie wywrze większego wpływu na prowadzoną przez NBP politykę pieniężną; zwiększy ona atrakcyjność złotego - wskazał na konferencji prezes NBP Adam Glapiński.

Prezes Narodowego Banku Polskiego podkreślił, że decyzja EBC o obniżce stóp procentowych była powszechnie oczekiwana. Dodał jednocześnie, że decyzja w tej sprawie była przez długi czas przesuwana, a obniżka jest niewielka.

Glapiński dodał, że decyzja EBC "na naszą politykę pieniężną nie wywrze jakiegoś znaczącego wpływu". "Nasza sytuacja jest inna w tej chwili" - podkreślił.

Jak wskazał szef NBP, obniżka stóp procentowych przez EBC zwiększa atrakcyjność złotego, "jeśli inne czynniki będą constans", w kierunku jego umocnienia.

W czwartek Rada Prezesów EBC obniżyła główne stopy procentowe o 25 pb. Bank podał, że Rada Prezesów EBC nie deklaruje z góry określonej ścieżki dla stóp proc. Bank podniósł prognozy dla inflacji na lata 2024-2025.

Decyzja była zgodna z oczekiwaniami ankietowanych przez agencję Bloomberg. EBC dokonał ostatniej obniżki stóp we wrześniu 2019 r., gdy obniżył stopę depozytową o 10 pb. do -0,5 proc. W obecnym cyklu zacieśniania EBC podniósł stopy proc. o 450 pb.

Źródło

Skomentuj artykuł: