W Podkarpackim Banku Spółdzielczym w Sanoku stwierdzono liczne i poważne nieprawidłowości, w tym zarządzania ryzykiem kredytowym - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego. Dodała, że zidentyfikowano istotne naruszenia prawa, co wymagało zawiadomienia prokuratury.
15 stycznia Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) zdecydował o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji PBS w Sanoku, a także o umorzeniu obligacji wyemitowanych przez bank. Decyzja o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji wynikała ze złej sytuacji kapitałowej banku.
Jak podała KNF, stwierdziła ona w PBS w Sanoku liczne i poważne nieprawidłowości, w tym w zakresie zarządzania ryzykiem kredytowym. Zidentyfikowano istotne naruszenia przepisów prawa, również takie, które wymagały zawiadomienia prokuratury - poinformowała w komunikacie Komisja.
Dodała, że podjęte przez BFG działania uwzględniają opinię KNF o braku przesłanek wskazujących, że działania PBS mogły we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością. "Powyższa ocena wynikała w szczególności ze znacznej skali problemów stwierdzonych w działalności PBS w Sanoku" - czytamy w komunikacie.
Komisja uznała, że uruchomiona i prowadzona przez BFG restrukturyzacja PBS w Sanoku wynika z wdrożonych do prawa polskiego regulacji unijnych. "Przymusowa restrukturyzacja pozwala uniknąć upadłości banku, w której jednostki samorządu terytorialnego mogłyby stracić wszystkie środki pieniężne" - napisano.
Ponadto, PBS w Sanoku w sprawozdaniu finansowym za 2018 r. poinformował o możliwości podjęcia przez BFG wobec banku działań w zakresie przymusowej restrukturyzacji wynikających z art. 101 ustawy o BFG. - poinformowała KNF.
W czwartek Ministerstwo Finansów podało, że decyzja BFG została podjęta na podstawie obowiązujących przepisów i miała na celu uchronienie banku przed upadłością i zabezpieczenie przed utratą znaczących środków osoby prywatne, przedsiębiorstwa oraz inne podmioty, w tym jednostki samorządu terytorialnego.