Mimo kontrowersji Bank of England stawia na plastikowe banknoty

Mimo, że miliony plastikowych banknotów zostało wymienionych od czasu wejścia do obiegu, Bank of England nadal popiera ich wprowadzenie. Jednak w ostatnim czasie wokół banknotów polimerowych pojawiły się wątpliwości, ponieważ niektóre ich zabezpieczenia można zetrzeć lub usunąć.

Prawie 50 milionów plastikowych banknotów 5 funtów i 10 funtów ze względu na zużycie i uszkodzenia musiało zostać wymienionych przez Bank of England od czasu ich wprowadzenia. Wśród nich zostało zastąpionych w ciągu trzech lat od ich wprowadzenia około 20 milionów polimerowych banknotów 5 funtowych, na których widnieje portret Sir Winstona Churchilla.

Od czasu wprowadzenia ich na rynek we wrześniu 2017 r. wymieniono również około 26 milionów plastikowych banknotów o wartości 10 GBP.

Liczby te mogą rodzić dalsze pytania dotyczące trwałości plastikowych banknotów. W ostatnim czasie wzmogły się także zastrzeżenia, że niektóre zabezpieczenia - w tym twarz Królowej - można zetrzeć. Ten problem wywołał obawy, czy na rynek nie wprowadzono podróbek. Bank jednak uspokaja, że wszystko jest pod kontrolą. 

Pojawiły się również doniesienia, że banknoty polimerowe są szczególnie podatne na gorąco i mogą się zmniejszyć, jeśli zostaną wystawione na działanie rozgrzanego żelazka, gdy są schowane w kieszeni. Stwierdzono również, że plamy z herbaty i czerwonego wina mogą także je zanieczyścić.

Od tego czasu Bank oznajmił, że jego nowe plastikowe banknoty nie są „niezniszczalne”, mimo że ich trwałość jest kluczem do odejścia od papierowych pieniędzy. Podkreśla także, że plastikowe pieniądze wytrzymają dwa i pół razy dłużej niż papierowe.

Bank poinformował, że: „chociaż spodziewa się, że banknoty polimerowe będą miały dłuższą żywotność, jest jeszcze za wcześnie z uwagi na cykl życia banknotów, aby ocenić tempo wymiany banknotów polimerowych”.

Prezes banku Mark Carney stwierdził w najnowszym raporcie rocznym, że „jakość i bezpieczeństwo banknotów mają również kluczowe znaczenie dla stabilności monetarnej”. 
 

„Banknoty polimerowe są bezpieczniejsze niż banknoty papierowe i ponad dwa razy trwalsze. Są również lepsze dla środowiska ze względu na ich długowieczność i możliwość recyklingu”  

podkreślił.

Jak zwracają uwagę eksperci banknoty polimerowe od dłuższego czasu nie są już ciekawostką technologiczną. Banki kilkudziesięciu krajów na świecie już wprowadziły takie banknoty. Coraz więcej państw chce wprowadzić do obiegu banknoty oparte o „plastikowy” nośnik w niedalekiej przyszłości. Również w Polsce pojawił się pierwszy banknot kolekcjonerski drukowany w tej technologii.

Pojawiły się również zastrzeżenia, że wprowadzenie banknotów na nowym nośniku, będzie wiązało się z dużymi kosztami dla podmiotów związanych z obsługą gotówki. Nowe banknoty wymagają dostosowania zarówno oprogramowania jak i modułów sprzętowych w bankomatach, urządzeniach samoobsługowych czy w urządzeniach liczących i weryfikujących banknoty.
Mimo tych zastrzeżeń wielu szefów banków twierdzi, że pieniądze takie są trwalsze i bezpieczniejsze od banknotów papierowych.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: