Program „Pierwsze Mieszkanie". Ponad 36 tys. osób złożyło wnioski

Ponad 36 tys. osób złożyło wnioski w programie „Pierwsze Mieszkanie”; podpisano 3 tys. 901 umów na ok. 1,45 mld zł - poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Program „Pierwsze Mieszkanie” tworzy system dopłat do kredytu na zakup pierwszego lokum i Konto Mieszkaniowe – program pomocy oszczędzającym.

"W ciągu ośmiu tygodni działania programu złożono 36 037 wniosków kredytowych i zawarto 3901 umów na łączną kwotę ok. 1,457 mld zł. (dane na 24 sierpnia 2023 r.). Średnia kwota bezpiecznego kredytu 2 proc. to 373 563 zł"

poinformował szef MRiT Waldemar Buda

Jego zdaniem "sukces programu Pierwsze Mieszkanie" oznacza, że "deweloperzy będą budowali więcej mieszkań, a większa konkurencja na rynku oznacza korzyści dla klientów".

Jak podało MRiT, założono już 1644 Konta Mieszkaniowe, na których zgromadzono ponad 3,15 mln zł.

Resort rozwoju poinformował, że Konto Mieszkaniowe oferują trzy banki: Alior Bank, Pekao SA i PKO BP, a uzgodnienia z kolejnym bankiem są w trakcie.

Bezpieczny kredyt 2 proc. oferuje dziewięć banków: Alior Bank, Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Pekao, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, PKO BP, SGB-Bank i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem, oraz VeloBank. 

Bezpieczny kredyt 2 proc., który można wykorzystać na rynku pierwotnym lub wtórnym, oferowany jest z dopłatą państwa. 

"Stanowi ona różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc. Z dopłaty do rat rodzinnego kredytu mieszkaniowego można korzystać przez 10 lat, a maksymalna kwota kredytu to 500 tys. zł"

wskazano

W przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko – 600 tys. zł.

Pieniądze gromadzone na Koncie Mieszkaniowym są oprocentowane na zasadach oferowanych przez bank, jak przy zwykłym rachunku oszczędnościowym. W przeciwieństwie jednak do zwykłego konta, uzyskany zysk jest zwolniony z tzw. podatku Belki. Oznacza to, że nie trzeba płacić 19 proc. podatku od dochodów kapitałowych.

Konto Mieszkaniowe to instrument dla tych, którzy planują zakup mieszkania w perspektywie następnych kilku lat. Można je założyć od 13. do 45. roku życia. Minimalna wpłata miesięczna – 500 zł (6 tys. zł rocznie), a maksymalna 2 tys. zł (24 tys. zł rocznie).

Źródło

Skomentuj artykuł: