Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, które ma na celu wzmocnienie funkcji pomocowej systemu ochrony instytucjonalnej (IPS) banków spółdzielczych. Według resortu zmiana przyczynia się do wzmocnienia stabilności systemu finansowego.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami banki spółdzielcze, które na pierwszy dzień kwartału, za który jest należna składka na fundusz gwarancyjny banków w BFG były uczestnikami własnego systemu ochrony instytucjonalnej (IPS), korzystają z obniżki składki na fundusz gwarancyjny BFG wynikającej z obniżenia ich całkowitej wagi ryzyka o 50 proc.
MF proponuje zwiększenie obligatoryjnej obniżki składki do 80 proc. wagi ryzyka.
"Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 grudnia 2000 r. o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających członkowie IPS mogą udzielać wzajemnych gwarancji płynności i wypłacalności, co potencjalnie obniża ryzyko dla systemu gwarantowania depozytów. W celu wsparcia tej funkcji w zmienianym rozporządzeniu proponuje się zwiększenie obniżki składki wnoszonej na fundusz gwarancyjny banków przez banki należące do IPS poprzez podwyższenie obligatoryjnej zniżki dla całkowitej wagi ryzyka z dotychczasowych 50 proc. do 80 proc."
- napisano w OSR do projektu rozporządzenia.
"Efektem tej zmiany będzie wzmocnienie funkcji pomocowej IPS bez znaczącej zmiany łącznych obciążeń podmiotów należących do IPS z tytułu kosztów zapewnienia bezpieczeństwa depozytów. Rozwiązanie to ma na celu zapewnienie dodatkowego finansowania funkcji pomocowej pełnionej przez IPS, co przyczyniałoby się do wzmocnienia stabilności systemu finansowego" - wskazał resort finansów w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.
Członkowie IPS są zobligowani do przekazywania środków finansowych na rzecz funduszu pomocowego w IPS w wysokości nie niższej niż wartość obniżki, która wynikałaby z różnicy pomiędzy składką wyliczoną przez BFG dla banku należącego do IPS, a oszacowaną przez BFG wielkością składki, w przypadku gdyby bank ten nie uczestniczył w IPS.
Według MF, proponowane w projekcie rozporządzenia rozwiązanie nie zmniejsza obciążeń podmiotów należących do IPS z tytułu kosztów zapewnienia bezpieczeństwa depozytów, ponieważ następuje alokacja środków finansowych pomiędzy fundusz gwarancyjny banków administrowany przez BFG i fundusz pomocy w ramach IPS.
Nowe przepisy w zakresie obligatoryjnej zniżki miałyby zastosowanie po raz pierwszy do składek, które będą wnoszone w 2020 r.
Ustawodawca proponuje, aby rozporządzenie zmieniające weszło w życie z dniem 1 kwietnia 2020 r.
15 stycznia BFG wydał decyzję o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego (PBS) z siedzibą w Sanoku. Ze względu na złą sytuację kapitałową PBS 17 stycznia 2020 r. Fundusz przejął nad nim kontrolę oraz wyznaczył administratora.
Przymusowa restrukturyzacja Banku odbywa się z użyciem banku pomostowego – Banku Nowego BFG, instytucji o kapitale 100 mln zł.