Szefowie banków wyprowadzili... miliard dolarów!

Władze Mołdawii poinformowały, że dwóch obecnych i dwóch byłych urzędników banku centralnego zostało zatrzymanych pod zarzutem udziału w wyprowadzeniu z systemu bankowego 1 mld dolarów w latach 2014-2015, co wstrząsnęło krajem.

Zniknięcie tych pieniędzy z trzech banków - Banca de Economii, Banca Sociala i Unibank - pogrążyło zubożałą byłą republikę ZSRR w kryzysie gospodarczym i politycznym; nazwano je lokalnie „kradzieżą stulecia” - przypomniała agencja Reutera.

„Rano autoryzowałem zatrzymanie tych osób, które było od dawna przygotowane” - powiedział dziennikarzom prokurator generalny Mołdawii Alexander Stoeanoglo.

Czterech zatrzymanych to wiceprezesi banku centralnego Aereliu Cincilei i Ion Sturzu, jego były prezes Dorin Dragutanu i była wiceprezeska Emmy Tabirta.

Jak poinformował bank, Cincilei został zabrany z biura, a Sturzu był na wakacjach.

„Jesteśmy przekonani, że Narodowy Bank Mołdawii (NBM) był instytucją bezpośrednio zaangażowaną w przestępstwa związane z kradzieżą 1 mld dolarów” - podkreślił Stoeanoglo.

Równowartość jednej ósmej produktu krajowego brutto (PKB) Mołdawii wyprowadzono za pomocą sfingowanych pożyczek i transferów. Po wykryciu skandalu w 2015 roku nastąpiły protesty uliczne, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unia Europejska zamroziły pomoc dla tego kraju, wartość narodowej waluty spadła, a inflacja gwałtownie wzrosła.

Bank centralny zauważył w oświadczeniu, że od lat współpracuje ze śledczymi, dostarczając materiały, dokumenty i specjalistów.

W 2017 roku biznesmen Veaceslav Platon został skazany na 18 lat więzienia za pranie pieniędzy i oszustwa związane ze skandalem. Również były premier Vlad Filat trafił do więzienia w związku z oszustwem, zanim został zwolniony w 2019 roku.

Źródło

Skomentuj artykuł: