Ilu Polaków wymieni auto w tym roku?

42 proc. uczestników czwartej edycji badania „Portfele Polaków pod lupą” planuje w 2024 r. zakup samochodu, dwie trzecie z nich jest zainteresowanych kupnem używanego auta. Połowa planujących zakup szuka samochodu z silnikiem benzynowym.

Zgodnie z rezultatami badania, w porównaniu do ubiegłorocznej edycji odsetek planujących zakup auta w tym roku wzrósł o 6 pkt proc. W tegorocznej edycji o zakupie auta z drugiej ręki myśli 64 proc. z tej grupy. Dla 55 proc. planujących zakup auta najważniejszym kryterium pozostaje cena, w poprzedniej edycji cenę jako najważniejsze kryterium wskazywało 63 proc. Wiek samochodu jako istotny czynnik wskazało 12 proc.

80 proc. planujących zakup zamierza kupić auto za gotówkę. 10 proc. planuje sfinansować zakup z klasycznego kredytu.39 proc. badanych z tej grupy planuje kupić samochód używany w przedziale cenowym 25-50 tys. zł, 31 proc. zamierza przeznaczyć na zakup kwotę 10-25 tys. zł. Co dziesiąty liczy na okazję z ceną poniżej 10 tys. zł.

36 proc. z grupy planujących zakup zamierza kupić nowe auto. Głównym argumentem przemawiającym za takim wyborem dla 71 proc. jest niezawodność, 49 proc. wskazało na bezpieczeństwo. Co czwarty uważa, że samochód z salonu oznacza prestiż, a dla 22 proc. ważne jest to, aby móc go skonfigurować zgodnie z własnymi upodobaniami.

Prawie połowa z tej grupy zadeklarowała, że planuje zakup nowego pojazdu w przedziale cenowym 100-150 tys. zł, co trzeci zamierza kupić samochód za cenę do 100 tys. zł. 16 proc. może przeznaczyć na nowy pojazd powyżej 200 tys. zł.

5 proc. z deklarujących chęć zakupu deklaruje, że wybrałoby samochód elektryczny. Ponad 70 proc. z grupy jako argument przeciwko autom na prąd wskazuje wysoką cenę, a 57 proc. - małą dostępność miejsc do ładowania. 51 proc. twierdzi, że zdecydowałoby się na zakup elektryka, gdyby auta takie były tańsze, a 13 proc. liczy na dofinansowanie zakupu.

Cykliczne badanie „Portfele Polaków pod lupą” zrealizowała firma ARC Rynek i Opinia na zlecenie Volkswagen Financial Services pod koniec listopada ub. roku na reprezentatywnej grupie 1101 dorosłych Polaków posiadających prawo jazdy.

Źródło

Skomentuj artykuł: