Która grupa wiekowa oszczędza najmniej?

Gromadzenie środków na przyszłość deklaruje 73 proc. Polaków, a 67 proc. odkłada nadwyżki każdego lub niemal każdego miesiąca - wynika z badania "Strategie finansowe Polaków" przeprowadzonego na zlecenie VeloBanku. W grupie osób, które nie oszczędzają przeważają najstarsi.

W opublikowanej w poniedziałek informacji na temat badania wskazano, że 1/3 Polaków wydaje wszystkie zarobione pieniądze.

Zgodnie z badaniem odkładanie środków deklaruje 73 proc. Polaków (vs. 74 proc. w zeszłorocznym badaniu przeprowadzonym w październiku ub.r.), a 67 proc. pytanych wskazuje, że nadwyżki odkłada z dużą regularnością – każdego lub niemal każdego miesiąca. Najbardziej systematyczne są w tym osoby w wieku 25-34 lat (81 proc. vs. 71 proc. w październiku 2023 roku), "wśród nich przeważają osoby pracujące na umowach o pracę i z wyższym wykształceniem" - zaznaczono.

W grupie osób, które pieniędzy nie odkładają w ogóle, przeważają najstarsi – z grup 45-54 lat (32 proc.) i + 55 lat (31 proc.). Jako główny problem wskazują oni na brak środków, które mogliby zaoszczędzić.

Ponad połowa Polaków odkłada pieniądze na konkretny cel (46 proc.), a 52 proc. oszczędza, aby czuć się bezpiecznie. 17 proc. pytanych gromadzi środki z myślą o zabezpieczeniu starości, a 13 proc. odkłada na sprecyzowany cel (kupno mieszkania, samochodu czy podróże). Z myślą o inwestowaniu i pomnażaniu majątku oszczędza 5 proc. Polaków.

"Polacy najczęściej oszczędzają niewielkie kwoty – między 200 a 500 zł (24 proc. odpowiedzi) oraz między 100 a 200 zł (16 proc. odpowiedzi). Powyżej 1 tys. zł udaje się odkładać w skali miesiąca łącznie 20 proc. oszczędzających"

 - zaznaczono w raporcie.

Z badania wynika, że 51 proc. Polaków narusza swoje oszczędności (w zeszłym roku było to 57 proc.). 16 proc. robi to z powodu wyższych kosztów życia, a 32 proc. z powodu niespodziewanych wydatków.

Najpopularniejszą metodą odkładania środków są konta oszczędnościowe (33 proc.) i rachunki osobiste (25 proc.). Polacy coraz chętniej sięgają po inwestycje w dobra trwałe, takie jak nieruchomości i złoto (10 proc. vs. 8 proc.), czy zakup obcych walut (9 proc. wobec 5 proc.). Polacy chętniej korzystają też z lokat (22 proc. vs. 21 proc.). Dodano, że ze skarbonek czy schowków korzysta 18 proc. pytanych.

"Według Polaków w kolejnych miesiącach stopy procentowe zaczną spadać. W ciągu najbliższego roku spodziewa się ich 36 proc. ankietowanych. Spadki oprocentowania w drugiej połowie 2025 roku lub nawet w 2026 roku przewiduje 11 proc. pytanych, 16 proc. Polaków typuje natomiast podwyżki tego wskaźnika. Z kolei 37 proc. Polaków nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie" - przekazano w raporcie.

Badanie przeprowadzono na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI między 12, a 15 kwietnia br. na grupie 1145 osób.

Źródło

Skomentuj artykuł: