Ceny diamentów spadają, ludzie wydają pieniądze na co innego

Ceny surowych diamentów (nieoszlifowanych kamieni) spadły w 2023 r., ponieważ wielu konsumentów po pandemii unika dóbr luksusowych. Według wielu ekspertów obecne ceny są najniższe od roku.

Ponieważ konsumenci wydawali mniej pieniędzy na posiłki i podróże podczas pandemii, „ludzie mieli nadmiar pieniędzy do wydania na zakupy uznaniowe” - uważa Paul Zimnisky, globalny analityk rynku diamentów.
Ceny diamentów dostosowały się do konsumentów wybierających usługi zamiast biżuterii. Według analityków ludzie obecnie częściej jedzą poza domem, podróżują i wydają pieniądze na nowe doświadczenia, a nie na dobra luksusowe.
„Diamenty są rynkiem całkowicie napędzanym przez konsumentów” - uważa Edahn Golan, niezależny analityk diamentowy. Popyt kupujących na biżuterię diamentową wpływa na ceny surowych diamentów i, do pewnego stopnia, na ceny detaliczne. Sprzedawcy detaliczni podsycają popyt konsumencki, wydając setki milionów dolarów na reklamę.
Spadające ceny następują po dwóch rekordowych latach sprzedaży surowych diamentów. W 2021 i 2022 roku popyt na biżuterię z naturalnymi diamentami był najwyższy w historii.
Ale spadek cen surowych diamentów nie oznacza, że jednocześnie kupujący zobaczą tańsze metki w sklepach.
Sprzedawcy detaliczni zazwyczaj nie dostosowują swoich cen w sklepach w oparciu o rynek surowca diamentowego w krótkim okresie, niezależnie od tego, czy produkty stają się tańsze czy droższe na zapleczu. Według Golan'a „detaliści ustalają punkt cenowy i zaciekle chronią swoje marże brutto”.
Mimo że ceny surowca diamentowego spadają, zakup jednokaratowego okrągłego diamentu w sklepie jest teraz średnio o 3% droższy niż w styczniu 2020 r.
Analitycy branżowi spodziewają się skoku sprzedaży detalicznej w okresie ferii zimowych i na początku 2024 r. gdyż miesiące zimowe to szczyt sezonu zaręczyn, a Boże Narodzenie i Walentynki są zazwyczaj lukratywnymi świętami dla firm jubilerskich.
Choć w sezonie zimowym 2023/2024 najprawdopodobniej dojdzie do niewielkiego wzrostu cen surowych diamentów, to jednak już w porównaniu z minioną zimą sprzedaż ta, zdaniem niektórych analityków jednak spadnie. Eksperci wskazują także na optymizm bijący ze wskaźników ekonomicznych w USA. Rynek akcji radzi sobie całkiem nieźle a zatrudnienie jest silne i wzrasta. Toruje to drogę do odbicia cen surowca diamentowego w bliskiej perspektywie. 

Źródło

Skomentuj artykuł: