Ceny paliw spadają poniżej 6 zł

Realizuje się scenariusz spadku cen paliw poniżej 6 zł - poinformowali w piątek analitycy Refleksu. Dodali, że średnie ceny benzyny Pb95 i diesla mogą spaść do poziomu 5,99 zł/l i na nim pozostawać na przełomie września i października.

Spadek cen w hurcie

"Mamy zatem trzeci tydzień głębokiej korekty cen detalicznych, po której skala obniżek cen z rynku hurtowego niemal w całości została przeniesiona na stacje. A jeśli tak, to dużo większych spadków na stacjach możemy już nie obserwować"

prognozują analitycy Refleksu

Wskazali, że średnie ceny benzyny Pb95 i diesla mogą spaść do poziomu 5,99 zł/l i na nim pozostawać na przełomie września i października. Ich zdaniem w dalszym ciągu "lekkie korekty w górę" można obserwować w przypadku autogazu.

"Ceny benzyny Pb95 i diesla spadły już poniżej 6,00 zł/l na dużej części stacji. Średnie ceny paliw wynoszą natomiast dla benzyny bezołowiowej 95 - 6,07 zł/l (-25 gr/l w ciągu tygodnia), bezołowiowej 98 – 6,83 zł/l (-17 gr/l), oleju napędowego 6,09 zł/l (-14 gr/l) , autogazu – 2,87 zł/l (+4 gr/l)" - podał Reflex w piątek.

Analitycy zwrócili uwagę, że we wrześniu ceny benzyny bezołowiowej 95 spadły w sumie o 60 gr/l, benzyny bezołowiowej 98 o 40 gr/l, oleju napędowego o 41 gr/l, a autogazu wzrosły o 4 gr/l.

"Po tych obniżkach ceny benzyny i oleju napędowego spadły do poziomu sprzed wybuchu wojny w Ukrainie" 

dodali

Eksperci Refleksu zauważyli, że wzrosty cen listopadowej serii kontraktów na ropę Brent wyhamowały w rejonie 96 dol. za baryłkę. W piątek rano ropa Brent kosztowała niecałe 94 dol. za baryłkę i był to poziom zbliżony do ubiegłotygodniowego. 

"Ostatnie wypowiedzi saudyjskiego minister energii sugerują, że mimo wzrostu cen ropy naftowej producenci OPEC+ nie zamierzają w najbliższym czasie luzować limitów wydobycia"

podali analitycy

Zaznaczyli, że w dalszym ciągu blisko tegorocznych maksimów utrzymują się ceny olejów na rynku ARA. 

"Duże wzrosty na tym rynku obserwowaliśmy w czwartek do decyzji władz rosyjskich. Rosja dekretem z 21 września wprowadziła tymczasowy zakaz eksportu paliw : benzyn, diesla o specyfikacji letniej, przejściowej i zimowej oraz olejów opałowych i ciężkich. Tym samym z globalnego rynku zniknie około 1 mln baryłek dziennie rosyjskich paliw" 

wyliczyli analitycy

Poinformowali, że embargo nie obejmuje eksportu do krajów Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (Białoruś, Armenia, Kazachstan, Kirgistan).

Wyjaśnili, że zakaz eksportu ma ustabilizować ceny na krajowym rynku, pomóc w walce z szarą strefą w eksporcie i ograniczyć problemy z podażą paliw w okresie żniw. 

"Ceny benzyn i diesla na rynku rosyjskim już latem osiągnęły rekordowe poziomy. Dla globalnego rynku oznacza to wzrost popytu na paliwa (głównie oleje) produkowane w innych regionach przede wszystkim na Bilskim Wschodzie i Azji"

wskazali analitycy

Dodano, że w USA zapasy ropy naftowej spadły o 2,1 mln baryłek do 418,5 mln baryłek. Zapasy olejów zmniejszyły się w skali tygodnia 2,9 mln baryłek do baryłek. 

"Amerykański poziom zapasów ropy naftowej jest 3 proc. niższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku. Poziom zapasów olejów jak na tę porę roku pozostaje niski – 14 proc. poniżej 5-letniej średniej dla tej pory roku 

podkreślili w komentarzu analitycy Refleksu
Źródło

Skomentuj artykuł: