Dziś dzień gotówki

Gospodarka, do właściwego funkcjonowania, potrzebuje pewnej puli dostępnej gotówki. Ma ona wiele ważnych funkcji i zalet  – pisze Gazeta Polska Codziennie. Dziś przypada Dzień Płacenia Gotówką. To doskonała okazja, aby przypomnieć sobie, jak ważną rolę pełni w naszym życiu ta forma płatności.

Dzień Płacenia Gotówką po raz pierwszy obchodziliśmy całkiem niedawno, bo zaledwie rok temu. Jego pomysłodawcą jest Instytut Spraw Obywatelskich. 16 sierpnia na święto gotówki nie został wybrany przypadkowo. W ten właśnie dzień w 1794 roku w czasie insurekcji kościuszkowskiej zostały puszczone w obieg pierwsze polskie banknoty w Warszawie.

Gotówka jest najbardziej demokratyczną formą płatności. - Nie potrzebujemy żadnego dodatkowego oprogramowania czy aplikacji, żeby z niej korzystać – podkreśla ISO. Banknoty i monety to również jedyne formy pieniądza, którą można posiadać bez udziału pośrednika. Dodatkowo chroni naszą prywatność. Transakcje gotówkowe zapewniają poszanowanie podstawowego prawa do ochrony prywatności, danych i tożsamości w sprawach finansowych.

Obracanie gotówką jest też najprostszym sposobem transferu pieniądza. Posiadanie banknotów i monet w portfelu daje pewność, że będziemy w stanie zapłacić właściwie wszędzie, nawet w najmniejszym sklepie poza miastem, czy w schronisku górskim. Płacąc gotówką, nie tylko na bieżąco regulujemy należności, ale również stale kontrolujemy ilość wydanych pieniędzy. Nie ma lepszego sposobu na dyscyplinę finansową niż widok coraz chudszego portfela.

Wciąż – zarówno w Polsce, jaki i w strefie euro banknoty i monety są przeważającym środkiem płatniczym. Za ich pomocą dokonujemy większości codziennych transakcji. Pieniądz gotówkowy jest także potrzebny do umożliwienia udziału w życiu społecznym (włączenia społecznego) słabszym grupom, np. osobom mniej zamożnym czy starszym.

Gotówka sprawdza się jako forma pieniądza odporna na wszelkie oszustwa, cyberprzestępstwa, a nawet fałszowanie. Ponadto nie rodzi ryzyka finansowego ani dla dokonujących płatności, ani dla odbiorców, ponieważ emituje ją bank centralny.

Gotówka to nie tylko instrument płatniczy - służy także do przechowywania wartości. Jest środkiem tezauryzacji - pozwala gromadzić oszczędności bez ryzyka utraty majątku. 
Warto też pamiętać, że gotówka jest prawnym środkiem płatniczym. Sklepy, restauracje czy hotele nie mogą odmówić jej przyjęcia, chyba że z góry uzgodniły z klientami inny sposób płatności. 

Skomentuj artykuł: