Podczas swojego ostatniego urlopu poza krajem 40% Polaków płaciło wyłącznie gotówką

Półmetek wakacji za nami. Oznacza to, że przed częścią z nas wymarzony i zaplanowany wypoczynek. Firma Tavex sprawdziła więc, jak na zagranicznych wyjazdach płacili Polacy, którzy urlop poza krajem mają już za sobą i wskazuje, jak zadbać o swoje finansowe bezpieczeństwo, aby z wakacji wrócić jedynie z pięknymi wspomnieniami. Ile Polacy planują wydać na zaplanowanych urlopach oraz jakie kraje wybierają?   

Z najnowszego badania firmy Tavex wynika, że podczas swojego ostatniego urlopu poza krajem 40% osób płaciło wyłącznie fizycznym pieniądzem. Na bezgotówkowe transakcje zdecydowało się 14% respondentów, a z obu metod korzystało 46% osób. Co ciekawe, najmłodsi respondenci również woleli mieć przy sobie gotówkę. 

Urlopowicze planujący zagraniczny wyjazd (16%) najczęściej wybierają Europę (90%). Z bardziej egzotycznych kierunków stawiamy na: Azję (8%), Amerykę Północną (5%), Afrykę (4%) oraz Amerykę Południową (3%) – wynika z badania Opinia24.

Chcąc się zabezpieczyć, na każdą ewentualność Polacy najczęściej zabierali ze sobą zarówno kartę, jak i gotówkę – dotyczy to wszystkich grup wiekowych. Co ciekawe, z obu metod płatności najliczniej – w 65% – korzystały osoby najmłodsze, w przedziale 18-24 lata. Następnie osoby w wieku 45-54 lata (55%), 35-44 lata (52%), 25-34 lata (44%), 55-64 (31%) oraz 65+ (27%). 

Na podstawie wyników badania Tavex można wnioskować, że płatności gotówkowe nie wynikają jedynie z wieku, ale również z preferencji samego płacącego. Najczęściej gotówką płaciły osoby w wieku 55-64 (55%) oraz 65+ (46%). Na trzecim miejscu znalazły się osoby w wieku 25-34 lata (42%). Natomiast najmłodsza grupa jest najbardziej podzielona. W tym przypadku mamy zwolenników płatności bezgotówkowych (19%), i prawie tak samo liczną grupę fizycznego pieniądza (16%). 

- Podczas zagranicznych podróży, obok niezapomnianych przeżyć i widoków, bezpieczeństwo naszych finansów powinno być na szczycie listy naszych priorytetów. Dlatego warto pamiętać, aby zadbać o odpowiednią ilość gotówki jeszcze przed wyjazdem, by uniknąć nieprzewidzianych opłat korzystając z bankomatów na miejscu

 – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. 

- Cieszy nas, że świadomość tej prostej zasady rośnie wśród polskich urlopowiczów, którzy coraz częściej decydują się na kombinację gotówki i karty podczas dokonywania płatności na wakacjach – dodaje.

Podczas urlopu poza krajem warto pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam zadbać o bezpieczeństwo naszych finansów. Tym bardziej, że kwoty, które chcemy wydać podczas wyjazdu wcale nie są małe. Według badania Opinia24 25% respondentów zaplanowało wydatki zarówno w przedziale 2001-3000 zł na osobę, jak i  3001-5000 zł na osobę. 

1. Podział pieniędzy. Nigdy nie trzymaj wszystkich pieniędzy w jednym miejscu. Podziel je na co najmniej dwie grupy i przechowuj w różnych miejscach, np. w sejfie hotelowym i przy sobie.

2. Karty kredytowe/debetowe. Jeśli korzystasz z kart, miej przy sobie tylko te, których naprawdę potrzebujesz. Przed wyjazdem sprawdź, czy Twoja karta jest akceptowana w danym kraju. Pamiętaj też, by regularnie sprawdzać swoje wyciągi bankowe pod kątem nieautoryzowanych transakcji.

3. Gotówka. Zawsze dobrze jest mieć trochę lokalnej waluty na wypadek awarii terminalu czy innych sytuacji, w których płatność kartą będzie niemożliwa i może wpędzić nas w kłopoty.

4. Bankomaty. Jeżeli już musisz, korzystaj z bankomatów w wiarygodnych lokalizacjach, takich jak banki lub duże centra handlowe. Unikaj korzystania z bankomatów na ulicach, szczególnie nocą.

5. Lokalne zwyczaje i przepisy. Zapoznaj się z lokalnymi zwyczajami i przepisami dotyczącymi przewożenia i wymiany pieniędzy. Jeśli musisz wymienić pieniądze, rób to w kantorach lub bankach.
 

Skomentuj artykuł: