Jak wynika z komunikatu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przesłanego redakcji serwisu FilaryBiznesu.pl, coraz więcej osób odracza moment przejścia na emeryturę i nadal są aktywni zawodowo. Okazuje się, że już od trzech lat można zaobserwować taki trend wśród seniorów. Warto podkreślić, że dłuższa aktywność zawodowa oczywiście korzystnie wpływa na wysokość świadczenia, a przełożenie decyzji o zakończeniu pracy zaledwie o rok pozwala otrzymać wyższą emeryturę nawet o 10-15 proc.
Na wstępie warto przypomnieć, że emerytura to uprawnienie, a nie obowiązek. Świadczenie przyznawane jest na wniosek. Oznacza to, że osoby chcące pozostać aktywne zawodowo mogą odłożyć moment przejścia na emeryturę. W tym miejscu warto zastanowić się, czy warto wydłużać swoją aktywność zawodową po osiągnięciu wieku emerytalnego? Mówiąc wprost – czy nam się to opłaca?
Emerytura zależy od kwoty opłaconych składek emerytalnych i wieku, w którym wnioskujemy o świadczenie. Odczekanie nawet jednego roku, kontynuując pracę, pozwala otrzymać świadczenie wyższe nawet o 10-15 proc. Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do obliczeń.
Emerytalne trendy
Ze statystyk udostępnionych serwisowi FilaryBiznesu.pl przez ZUS wynika, że w 2017 r. aż 88,3 proc. osób przeszło na emeryturę natychmiast po osiągnięciu wieku emerytalnego, a 7,7 proc. w ciągu roku, natomiast tylko 4 proc. odczekało co najmniej rok od nabycia uprawnień.
Na przestrzeni ostatnich lat dane te ulegają jednak zmianom. W ciągu ostatnich trzech lat zaobserwowano utrzymujący się pozytywny trend dotyczący przechodzenia Polaków na emeryturę.
Rok 2020 r. był kontynuacją dobrych praktyk. 62,4 proc. osób przeszło na emeryturę dokładnie w wieku emerytalnym, a 24,7 proc. w ciągu mniej niż roku od jego osiągnięcia, zaś 12,9 proc. co najmniej rok po nabyciu uprawnień.
Jakie są korzyści z późniejszego przejścia na emeryturę?
Statystyki jednoznacznie wskazują, że Polacy coraz częściej dostrzegają korzyści z opóźnienia dezaktywizacji zawodowej. Jakie mogą być przyczyny takiej zmiany podejścia do emerytury i wieku emerytalnego?
Głównej przyczyny znacznej zmiany trendu w zachowaniach emerytalnych Polaków można upatrywać w podniesieniu świadomości wszystkich osób aktywnych zawodowo. Kluczową rolę odgrywają także powołani w lipcu 2017 r. doradcy emerytalni, którzy pomagają klientom ZUS w podjęciu decyzji o momencie przejścia na emeryturę.
Jak się okazuje, z ich pomocy najczęściej korzystają właśnie seniorzy, którzy zastanawiają się jaką podjąć decyzję co do dalszej aktywności zawodowej.
Nasi eksperci wyjaśniają klientom zasady wyliczenia świadczenia, co ma wpływ na jego wysokość, a także obliczają przy pomocy przygotowanego przez ZUS kalkulatora emerytalnego wysokość świadczenia prognozowanego dla danej osoby. Doradcy pokazują również różne warianty np. jak opóźnienie zakończenia aktywności zawodowej o rok, dwa czy pięć wpłynie na emeryturę.