Polska Strefa Inwestycji wygenerowała ponad 23,5 tys. nowych miejsc pracy

W Krajowym Planie Odbudowy przewidziano środki na uzbrajanie terenów inwestycyjnych. Chcemy w ten sposób pomóc samorządom i Specjalnym Strefom Ekonomicznym w pozyskiwaniu pieniędzy na ten cel - powiedział Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii, pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych, podczas Europejskiego Forum Przyszłości, odbywającego się na Śląsku.

Dzisiaj dążymy nie tylko do pozyskiwania nowych inwestycji, ale także przyciągamy przede wszystkim inwestycje strategiczne: z najbardziej zaawansowanych technologicznie branż, które przyczyniają się do popularyzacji zielonych rozwiązań lub cechują się innowacyjnymi rozwiązaniami. Dlatego też zreformowaliśmy instrument strefowy, tworząc Polską Strefę Inwestycji. Służy to rozwiązywaniu bieżących potrzeb polskiej gospodarki

podkreślił wiceminister podczas panelu „Przyszłość Specjalnych Stref Ekonomicznych”.

Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE), od samego początku swojego istnienia wspierały przedsiębiorców na każdym etapie inwestycji. Szybki rozwój gospodarczy regionów, na których się one znajdowały, pozwalał na przyciąganie kolejnych inwestycji, a pozytywny efekt strefy „rozlewał się” również na tereny sąsiednie

podkreślił wiceminister.

Z najnowszych danych wynika, że w ramach Polskiej Strefy Inwestycji - od września 2018 r. do końca września 2021 r. - wydano łącznie 1 172 decyzji o wsparciu, na 52 mld zł . Przy tym powstało 23 544 nowych miejsc pracy. Do końca września 2021 r. wydano 365 decyzji o wsparciu inwestycji (w samym wrześniu 38 decyzji) o łącznej wartości 15,7 mld zł (we wrześniu - 1,8 mld zł).

Katowicka SSE należy do pierwszej trójki Stref, pod względem największej wartości inwestycji w 2021 r. (przed Kostrzyńsko-Słubicką SSE i Wałbrzyską SSE). W 2021 r. wydała łącznie 59 decyzji o wsparciu na inwestycje o deklarowanej wartości przekraczającej 2,3 mld zł. Dzięki temu powstanie prawie 1980 gwarantowanych nowych miejsc pracy.

Od początku istnienia PSI Katowicka SSE wydała łącznie 180 decyzji, o deklarowanej wartości blisko 52 mld zł. Inwestycje w Katowickiej SSE stanowią pod względem wartości aż 20% wszystkich inwestycji w ramach PSI. Na jej terenie powstało 25% nowych miejsc pracy. Na terenie KSSE działa ponad 500 firm, które generują 80 tys. miejsc pracy, a łączna wartość inwestycji przekracza 42 mld zł.

Źródło

Skomentuj artykuł: