USA też mają problem z inflacją

Inflacja bazowa w USA spadnie z 4,4 proc. na koniec 2021 r. do 2,3 proc. na koniec 2022 r. i do 2,1 proc. na koniec 2023 r. – podano w poniedziałkowym raporcie banku Goldman Sachs.

Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu banku Goldman Sachs, inflacja bazowa w USA spadnie z 4,4 proc. na koniec 2021 r. do 2,3 proc. na koniec 2022 r. i do 2,1 proc. na koniec 2023 r., choć proces ten będzie trwał dłużej niż pierwotnie zakładano.

Według ekonomistów GS, kluczowe dla obniżenia inflacji będzie przede wszystkim tempo równoważenia rynku dóbr i „zasypywania” deficytu wywołanego m.in. zakłóceniami w łańcuchu dostaw. Zdaniem GS proces ten rozpocznie się w drugiej połowie przyszłego roku, a dodatkowo popyt na towary będzie się zmniejszał wraz z ponownym wzrostem wydatków na usługi i zanikaniem efektów działań stymulacyjnych. Ekonomiści GS spodziewają się, że niebawem wyhamuje nieco wzrost płac (nakręcany przez pomoc publiczną i deficyt siły roboczej), a znajdujący się w dołku rynek nieruchomości odbije.

Źródło

Skomentuj artykuł: