Wakacje kredytowe – czy zawieszenie spłaty zobowiązań ma sens i co zrobić z dodatkowymi środkami w domowym budżecie?
Posiadacze kredytów hipotecznych, zaciągniętych przed 1 lipca 2022 r., ponownie mogą zawiesić łącznie cztery raty w ramach wakacji kredytowych - w okresie od czerwca do końca roku. Nowością jest jednak wprowadzenie w tym roku kryterium dochodowego.
Skorzystanie z wakacji kredytowych będzie możliwe, jeśli rata przekroczy 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego, liczonego na podstawie średniej z poprzednich trzech miesięcy. Wymóg nie dotyczy jednak gospodarstw z co najmniej trójką wciąż uczących się dzieci lub rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami.
- Wakacje kredytowe cieszą się sporą popularnością. Szacuje się, że do tej pory z programu wsparcia skorzystały blisko 2 mln kredytobiorców. Teraz jednak wsparcie trafi do mniejszej grupy odbiorców – mówi Marcin Czugan, prezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.
Spłata zobowiązań idzie nam coraz lepiej, ale wciąż 1/3 miewa z tym problemy
Związek Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH) cyklicznie pytają Polaków o terminowość spłaty zobowiązań oraz o powody ewentualnych opóźnień. W najnowszej edycji badania „Sytuacja na rynku consumer finance” 71,1 proc. respondentów zadeklarowało bezproblemową spłatę zobowiązań i jest to najlepszy wynik od czasów kryzysu pandemicznego. Wtedy takiej samej odpowiedzi udzielało zaledwie 66 proc. badanych, a w trakcie rosnącej wciąż inflacji i wysokich stóp procentowych – tylko 64 proc.
- Mimo coraz bardziej optymistycznych wyników, nadal blisko 1/3 Polaków odnotowuje problemy z terminowym regulowaniem należności. W blisko połowie przypadków powodem takiej sytuacji jest brak środków na koncie w momencie wymaganej płatności. Możliwość zawieszenia kilku rat kredytu hipotecznego w ciągu roku będzie więc dla nich realną pomocą – dodaje Marcin Czugan.
Spłata innych zobowiązań
Wakacje kredytowe mogą okazać się pomocne nie tylko dla tych, którzy mają problemy ze spłatą kredytu hipotecznego. Zawieszone raty warto również przeznaczyć na uregulowanie zadłużeń wynikających z niespłaconych pożyczek, kredytów gotówkowych czy rachunków za prąd, gaz, telefon, itp. Należy pamiętać, że od każdego tego typu zadłużenia naliczane są odsetki ustawowe, które w związku z wciąż wysokim poziomem stóp procentowych mogą oznaczać sporą, dodatkową sumę do spłaty. Osoby świadome posiadania tego typu należności powinny więc skontaktować się z wierzycielem lub firmą windykacyjną, by ustalić harmonogram spłaty, odpowiadający np. zawieszonym ratom kredytu hipotecznego i zatrzymać w ten sposób naliczanie odsetek.