Będą zmiany w gospodarowaniu przestrzennym. Resort powoła specjalny zespół

W najbliższych tygodniach przy Ministerstwie Rozwoju zostanie powołany zespół, który zajmie się zmianami w gospodarowaniu przestrzennym. To efekt poniedziałkowego spotkania w formule „okrągłego stołu”, do którego zaprosiliśmy partnerów społecznych.

W miniony poniedziałek, 20 stycznia 2020 r. przedstawiciele resortu rozwoju i przedstawiciele: administracji, samorządów terytorialnych, izb architektów, urbanistów i inżynierów rozmawiali o założeniach zmian systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego. W dyskusji wzięło ok. 50 osób.

Podczas spotkania wiceminister Robert Nowicki zaprezentował założenia reformy.

- Zagospodarowanie to przede wszystkim kwestia jakości życia mieszkańców. Żyjąc w określonych warunkach zabudowy, powinni mieć poczucie bezpieczeństwa i komfortu – mówił Robert Nowicki, wiceminister rozwoju.

Dyskusja z partnerami potwierdziła określone przez MR wyzwania oraz potrzebę zmiany systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego. Cele nowego systemu to:

  • - stworzenie efektywnych narzędzi planowania przestrzennego;
  • - zintegrowanie systemu z dokumentami strategicznymi;
  • - zintegrowanie planowania na poszczególnych poziomach;
  • - umożliwienie partycypacji społecznej;
  • - niwelowanie konfliktów społecznych;
  • - podniesienie jakości planowania w wymiarze społecznym.

Podczas poniedziałkowego spotkania zapadła decyzja o powołaniu zespołu ds. zagospodarowania przestrzennego przy Ministerstwie Rozwoju. Będzie to organ opiniodawczy ministra. Będzie pracował nad zmianami w zagospodarowaniu przestrzennym. W skład zespołu wejdą przedstawiciele administracji i ekspertów.

- Głównym celem prac zespołu będzie zintegrowanie planowania na poszczególnych poziomach – w skali strategii rozwoju kraju, województw, powiatów i gmin. W tym stworzenie efektywnych narzędzi ogólnych planowania przestrzennego, takich jak plan zabudowy, który ma być miejscowym aktem prawa. Chcemy umożliwić szerszy udział społeczny w planowaniu przestrzennym, bo w procesie tym należy uwzględnić wszystkie strony

– podkreślił Robert Nowicki.

Zmiany w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym będą przeprowadzane niezależnie od zmian w Prawie budowlanym.

Źródło

Skomentuj artykuł: