Duże zmiany dla użytkowników dronów

W czwartek zacznie działać Krajowy System Informacji Dronowej (KSID). Portal stworzony przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej (PAŻP) i Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) pozwoli m.in. realizować procedury związane z rejestracją operatorów i pilotów dronów.

Wkrótce zostanie też uruchomiona aplikacja pod nazwą "Drone Tower" jako oficjalny system do zgłaszania zamiaru wykonania lotu dronem (check-in).

PAŻP wyjaśniła na swojej stronie internetowej, że użytkownicy KSID na początku otrzymają dostęp do części usług dotyczących bezzałogowych statków powietrznych (BSP). "Uruchomienie portalu Drony.gov.pl wiąże się z równoczesnym wyłączeniem możliwości wprowadzania nowych danych w starej przestrzeni www – pod adresem drony.ulc.gov.pl, który pozostanie jedynie w trybie +do odczytu+" - dodano.

Agencja przekazała, że w pierwszym etapie wdrożenia KSID-u usługa wesprze użytkowników BSP w realizacji spraw związanych z rejestracją operatorów i pilotów oraz z uzyskiwaniem uprawnień pozwalających na przeprowadzanie różnego rodzaju operacji. Użytkownicy dronów otrzymają też możliwość cyfrowego zarządzania swoimi danymi, a także szczegółowymi informacjami w zakresie użytkowanych BSP. W pilnych sprawach będzie można komunikować się cyfrowo z pracownikami ULC.

Jak poinformowano, wdrożenie usługi wiąże się również z uruchomieniem serwisu administracyjnego "e-Drony ULC" - przeznaczonego dla pracowników urzędu - do elektronicznej obsługi procesów administracyjnych.

PAŻP przekazała ponadto, że w portalu KSID udostępniona zostanie też usługa "e-learningu", która ma pomóc w zdobywaniu podstawowej wiedzy w zakresie zasad związanych z realizacją lotów BSP. Dzięki tej usłudze będzie można odbyć elektronicznie szkolenie i egzamin w podkategoriach A1 i A3 kategorii otwartej. Jak wyjaśniono, po pozytywnym zaliczeniu egzaminów zdobyte przez użytkownika nowe kwalifikacje automatycznie zapiszą się na jego koncie. Dodatkowo dzięki usłudze będzie można zapoznać się z materiałami szkoleniowymi przygotowującymi do egzaminu w podkategorii A2.

Jak poinformowano wkrótce uruchomiona zostanie aplikacja PAŻP pod nazwą "Drone Tower" jako oficjalny system teleinformatyczny do zgłaszania zamiaru wykonania lotu dronem (check-in). Dodano, że jeszcze w tym kwartale Krajowy System Informacji Dronowej zostanie rozszerzony o kolejne cyfrowe usługi. Chodzi m.in. o narzędzie do planowania misji – Kreator misji KSID. Dodano, że w trzech lokalizacjach na terenie Polski wdrażane będzie też innowacyjne wsparcie zaawansowanych lotów BSP na szeroką skalę "DTM Autonomia". Kolejnym modułem jest e-SORA, czyli ułatwienie w opracowaniu dokumentów składanych do ULC związanych z jedną z metod oceny ryzyka operacji lotniczej potrzebnych do uzyskania zezwolenia na niestandardowe loty w kategorii szczególnej.

Portal KSID to część projektu "Usługi cyfrowe dla BSP", którego głównym celem jest cyfryzacja procesów związanych z szeroko pojętym rynkiem bezzałogowych statków powietrznych. Projekt jest wspierany ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020. 

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: