Amerykańska firma biotechnologiczna Moderna wysłała eksperymentalną szczepionkę koronawirusową do amerykańskich naukowców rządowych. Stało się tak zaledwie sześć tygodni po rozpoczęciu prac nad immunizacją.
Moderna (MRNA) poinformowała, że pierwsza partia nowej szczepionki koronawirusowej, o nazwie mRNA-1273, została wysłana do Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID).
Akcje spółki z siedzibą w Bostonie zyskały we wtorek nawet 20 procent.
Moderna oznajmiła, że pierwsze fiolki eksperymentalnej szczepionki zostaną wykorzystane w planowanym badaniu fazy 1 w Stanach Zjednoczonych, która zazwyczaj obejmuje testowanie szczepionki na małej liczbie zdrowych ludzi.
Dyrektor NIAID Anthony Fauci powiedział gazecie „Wall Street Journal”, że badanie kliniczne szczepionki może rozpocząć się do końca kwietnia, a wyniki będą dostępne w lipcu lub sierpniu.
Dziennik, który jako pierwszy doniósł o rozwoju tej szczepionki, poinformował, że dwie dawki szczepionki zostaną przetestowane na maksymalnie 25 ochotnikach, aby sprawdzić, czy wywoła ona odpowiedź immunologiczną chroniącą przed wirusem.
Jeśli nawet badanie kliniczne zakończy się powodzeniem, dalsze testy i zatwierdzenia przez organy regulacyjne będą niezbędne, zanim szczepionka będzie mogła być szeroko stosowana.
Urzędnicy ds. Zdrowia i firmy farmaceutyczne na całym świecie pracują w zawrotnym tempie, aby znaleźć metody leczenia lub szczepionkę, by pomóc w walce z koronawirusem, który zainfekował już ponad 80 000 osób.
Fauci w zeszłym miesiącu powiedział CNN, że naukowcy mogą przyspieszyć proces zatwierdzania szczepionki po udanym badaniu fazy 1 w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa.
Moderna nie jest jedyną firmą farmaceutyczną, która ma nadzieję na prewencyjne leczenie wirusa.
Giganci farmaceutyczni Johnson & Johnson (JNJ) i GlaxoSmithKline (GLAXF) pracują już nad takimi szczepionkami, podobnie jak naukowcy rządowi.
Tymczasem udziały w Gilead (GILD) wzrosły w poniedziałek o prawie 5% po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że jeden z jego leków, remdesivir, wykazuje oznaki pomagania w leczeniu koronawirusa.
Chociaż szczepionka eksperymentalna opracowana przez Modernę pozostaje niesprawdzona, szybkość jej wytworzenia stanowi przełom.
Według Moderny szczepionkę opracowano w ciągu 42 dni od uzyskania przez firmę informacji genetycznej na temat koronawirusa.
Dla porównania, naukowcom zajęło około 20 miesięcy, aby rozpocząć testy na ludziach szczepionki przeciwko SARS.