Gala Polskiego Biznesu we Francji. Rozdano nagrody w konkursie Eksporter Roku

Comarch S.A, Safran Croup oraz stocznia Crist S.A, jak również firmy Amica i Wielton otrzymały nagrody podczas Gali Polskiego Biznesu we Francji, zorganizowana w Paryżu przez polską ambasadę we Francji pod honorowym patronatem dwojga polskich ministrów.

Gala, która odbyła się w czwartek w Pałacu Monako, została objęta honorowym patronatem polskiego ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza oraz minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz. Patronem medialnym wydarzenia była PAP.

Podczas uroczystości przyznane zostały nagrody dla firm biorących udział w konkursie Eksporter Roku 2018 oraz nagrody INVEST 2018 dla inwestora polskiego we Francji i francuskiego w Polsce.

"Polskie firmy są coraz bardziej zainteresowane rynkiem francuskim, co więcej, coraz lepiej sobie na nim radzą. Od wielu lat systematycznie rośnie wartość wymiany handlowej, która obecnie przekracza wartość 20 mld euro, plasując Polskę wśród partnerów gospodarczych Francji wyżej niż choćby Rosję, Turcję czy Japonię" 

powiedział ambasador RP we Francji Tomasz Młynarski.

Jak dodał, saldo polsko-francuskiej wymiany handlowej już od ponad dekady jest pozytywne dla Polski, a do Francji Polska eksportuje dziś już nie tylko tradycyjne wyroby rolno-spożywcze, meble, surowce, ale również wysokoprzetworzone towary przemysłowe.

Nagrodę Eksporter Roku 2018 dla polskiej firmy zdobyła stocznia Crist S.A, dostawca m.in. wielkopowierzchniowych elementów dla statków produkowanych przez największą francuską stocznię w Saint-Nazaire oraz wiele innych podmiotów. Nagrodę w imieniu firmy odebrali prezes Ireneusz Ćwirko oraz przewodniczący rady nadzorczej Krzysztof Kulczycki.

Nagrodę INVEST 2018 dla francuskiego inwestora w Polsce zdobył koncern Safran Group. Nagrodę w imieniu firmy odebrał David Portal, doradca dyplomatyczny zarządu firmy. Safran Group jest obecna w Polsce od 2001 roku i zatrudnia ponad 1000 pracowników. Firma otworzyła w Polsce cztery zakłady w sektorze lotniczym, obronnym oraz kosmicznym w tzw. Dolinie Lotniczej w okolicy Rzeszowa. Safran rozważa inwestycję w centrum naukowo-badawcze w Polsce.

Nagrodę INVEST 2018 dla polskiego inwestora we Francji zdobyła firma Comarch S.A. Wyróżnienie odebrał prezes firmy Janusz Filipiak wraz z żoną. Comarch S.A. ma we Francji zarejestrowane trzy firmy: w Lille, Lyonie oraz Grenoble.

"Jesteśmy na francuskim rynku od kilkunastu lat i odnieśliśmy na nim sukces, walcząc z przesądami, że polska firma nie może być dostawcą najnowocześniejszych rozwiązań wysokich technologii. Comarch S.A dostarcza systemy lojalnościowe oraz systemy ERP dla największych francuskich i globalnych sieci handlowych. Obecnie agresywnie wchodzi w branżę telemedyczną" 

mówił Filipiak.

Podczas gali odbyła się debata na temat polsko-francuskich synergii biznesowych, nowych wyzwań i możliwości rozwoju, w której udział wzięli przedstawiciele polskich resortów przedsiębiorczości i technologii oraz spraw zagranicznych, a także Polskiej Izby Gospodarczo-Przemysłowej we Francji, francuskiego stowarzyszenia pracodawców Medef oraz nagrodzone firmy.

W tym roku ambasada RP w Paryżu zdecydowała się rozszerzyć formułę konkursu organizowanego od 10 lat o dwie nowe kategorie.

"Uznaliśmy, że wraz z rosnącą stałą obecnością polskich firm we Francji na wyróżnienie zasługują również polscy inwestorzy, szczególnie ci, którzy wpływają na poprawę wizerunku Polski poprzez pokazywanie innowacyjnej i dynamicznej strony naszej gospodarki. To jest nowy trend, który pokazuje, że nasze firmy są gotowe do pokonywania kolejnego szczebla internacjonalizacji i to nas bardzo cieszy" – mówił ambasador Młynarski.

"Druga nowa kategoria, nagroda dla inwestora francuskiego w Polsce, jest docenieniem długoletniej obecności francuskich firm na rynku polskim. Przy przyznawaniu tej nagrody, oprócz skali nowej inwestycji, wzięto po uwagę wartość dodaną dla polskiej gospodarki, jak np. innowacyjność, jakość nowych miejsc pracy" 

podkreślił dyplomata.

"Wszystkie trzy nagrody są konsultowane w Warszawie i objęte patronatem ministra spraw zagranicznych oraz ministra przedsiębiorczości i technologii, co - jak sądzę - jest dodatkowym wyróżnieniem" - powiedział ambasador. Wyraził nadzieję, że nowa formuła konkursu zostanie pozytywnie przyjęta przez przedsiębiorców i nada dodatkowej dynamiki dwustronnym relacjom Polski i Francji.

Partnerami wydarzenia są Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Polska Izba Handlowo-Przemysłowa we Francji, francuska organizacja pracodawców Medef oraz Societe Chopin, która zorganizowała wieńczący galę recital fortepianowy Marka Brachy.

Źródło

Skomentuj artykuł: