Ilu jest na świecie miliarderów? Ich łączny majątek wynosi około 8,7 biliona dolarów
Opublikowana niedawno przez magazyn Forbes lista miliarderów za 2019 r. obejmuje 2153 osoby. Według najnowszych szacunków, to o około 55 mniej niż przed rokiem.
W ubiegłym roku łączne bogactwo tych zamożnych osób wyniosło około 8,7 biliona dolarów, co oznacza spadek o około 400 miliardów dolarów w stosunku do 2018 roku.
Jednak, według poczynionych szacunków, spośród ponad 2000 osób około 46 procent odnotowało spadek zamożności w 2019 r. w porównaniu z rokiem poprzednim, a 11 procent spadło całkowicie z rankingu ultra-bogatych.
Na liście w 2019 r. znalazło się w przybliżeniu 195 nowych twarzy. Wśród nowości znalazł się założyciel chińskiego sklepu internetowego ze zniżkami Pinduoduo, Colin Huang; współzałożyciele Spotify, Daniel Ek i Martin Lorentzon; Juul Labs, James Monsees i Adam Bowen; Daniel Lubetzky z Kind Bar i potentatka makijażu Kylie Jenner.
Dwudziestojednoletnia Jenner dołączyła do upragnionej listy jako najmłodszy miliarder, który doszedł do fortuny samodzielnie.
Jednak szacunki Forbesa często zmieniają się wraz ze wzrostem i spadkiem zapasów i akcji, co oznacza, że lista może potencjalnie zmieniać się codziennie.
W 2019 r. w Stanach Zjednoczonych mieszkało około 607 miliarderów, w tym 14 najbogatszych osób na świecie.
Pomimo trudnych warunków gospodarczych założyciel Amazona i właściciel „Washington Post” Jeff Bezos, którego majątek wynosi około 122 miliardów dolarów, pozostaje najbogatszą osobą na świecie.
Bezos jest założycielem, dyrektorem naczelnym i prezydentem Amazon. Założył firmę w 1994 roku w swoim garażu w Seattle, sprzedając książki, a później elektronikę, oprogramowanie, gry wideo, odzież, meble, żywność, zabawki i biżuterię. Od tego czasu firma stała się globalną marką i tytanem e-commerce, logistyki i streamingu wideo, by wymienić tylko kilka przedsięwzięć. Oprócz Amazon, Bezos jest właścicielem „Washington Post” i Blue Origin, producenta lotniczego i sub-orbitalnej firmy oferującej loty kosmiczne.
Aby zdobyć ten tytuł, Bezos zdetronizował Billa Gatesa, który obecnie zajmuje drugie miejsce z szacunkową wartością majątku netto wynoszącą 109 miliardów dolarów. Amerykański programista jest najlepiej znany jako współzałożyciel Microsoft Corporation. Pod jego kierownictwem i rozwojem Microsoft stał się największą na świecie firmą produkującą oprogramowanie komputerowe.
Tuż za Gatesem znajduje się francuski biznesmen Bernard Arnault, prezes i dyrektor generalny LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton SE (powszechnie znanej jako LVMH), największej firmy z branży dóbr luksusowych na świecie. Bogactwo Arnaulta wynosi około 100 miliardów dolarów.
Media zwracają jednak uwagę, że ta biznesowa elita jest bardzo podatna na spadek zamożności, co obecnie wiąże się z obawami odnośnie szybko rozprzestrzeniającego się koronawirusa.
W tym tygodniu najbogatsze osoby na świecie odnotowały gwałtowny spadek bogactwa z obaw, że nowy typ wirusa w Chinach może ostatecznie uderzyć w zyski firm od Wuhan po Waszyngton. Dziesięcioro najbogatszych ludzi na świecie straciło łącznie 30 miliardów dolarów.