Jak spełnić marzenia o swoim pierwszym M? Wyjaśniamy

Bezpieczny kredyt 2%, podobnie jak oszczędnościowe Konto Mieszkaniowe, cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem – ponad 29 tys. osób złożyło wnioski o udzielenie kredytu, podpisano już 2 021 umów na łączną kwotę prawie 730 mln zł. Założono też 1011 Kont Mieszkaniowych.

- Miniony rok to spowolnienie na rynku mieszkaniowym, spowodowane bardzo małą akcją kredytową - efekt m.in. spadku zdolności kredytowych potencjalnych klientów. Program Pierwsze Mieszkanie ma m.in. na celu uaktywnienie tej grupy, która przy zwykłej ofercie banków nie miałyby szans na otrzymanie kredytu hipotecznego. Ze wsparciem państwa osoby te mogą spełnić marzenia o swoim pierwszym M. Pierwsze 6 tygodni działania programu i olbrzymie nim zainteresowanie udowadniają, że nasze założenia były słuszne - powiedział Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Kredyt bezpieczny i popularny
Obecnie bezpieczny kredyt 2% oferuje 9 banków: Alior Bank S.A., Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank PEKAO S.A., Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, PKO Bank Polski S.A., SGB-Bank S.A. i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem S.A. i VeloBank S.A.  Pięć kolejnych instytucji deklarują gotowość przystąpienia do programu w III/IV kwartale br.

W ciągu pierwszych sześciu tygodni działania programu złożono 29 368 wniosków kredytowych i zawarto 2021 umów na łączną kwotę ok. 729 mln zł. (dane na 10 sierpnia 2023 r.). Średnia kwota bezpiecznego kredytu 2% to 360 838 zł. Średnio do banków wpływa 1000 wniosków dziennie, a ok. 50 umów jest podpisywanych.

Dodatkowo BGK otrzymuje dziennie ok. 50 zapytań od potencjalnych klientów. Kilkakrotnie zwiększyła się też ilość wejść na strony internetowe i pobrań formularzy kredytowych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii udzieliło ponad 1,6 tys. odpowiedzi dotyczących programu.

Według prognoz dopłata państwa do rat kredytów w 2024 r. będzie wynosiła ponad 35,7 mln zł, a w 2025 r.- ok. 33,4 mln zł. W całym okresie objętym wsparciem subwencja, państwa będzie wynosiła szacunkowo ponad 286,5 mln zł.

Bezpieczny kredyt 2%, który można wykorzystać na rynku pierwotnym bądź wtórnym, oferowany jest z dopłatą. Stanowi ona różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Z dopłaty do rat rodzinnego kredytu mieszkaniowego można korzystać przez 10 lat, a maksymalna kwota kredytu to 500 tys. zł. W przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko - 600 tys. zł.

Konto Mieszkaniowe nie tylko dla dorosłych
- Konto Mieszkaniowe, drugi z komponentów programu Pierwsze Mieszkanie, jest instrumentem zachęcającym do oszczędzania, by w przyszłości mieć możliwość kupna nieruchomości. Przy regularnym oszczędzaniu nasze rozwiązanie to gwarancja premii od państwa - wskazuje szef MRiT.

Konto Mieszkaniowe to instrument dla tych, którzy planują zakup mieszkania w perspektywie następnych kilku lat. Może je założyć osoba od 13 do 45 roku życia. Zakładając Konto Mieszkaniowe rodzice mogą zadbać o bezpieczną przyszłość swoich dzieci jeszcze przed osiągnieciem pełnoletności. Minimalna wpłata miesięczna – 500 zł (6 tys. zł rocznie), a maksymalna 2 tys. zł (24 tys. zł rocznie).

Obecnie Konto Mieszkaniowe oferują trzy banki (Alior Bank, Bank PEKAO SA PKO Bank Polski). Założono 1011 Kont Mieszkaniowych, na których zgromadzono ponad 2 mln zł. Od 10 sierpnia Konto Mieszkaniowe można zakładać we wszystkich oddziałach PKO Banku Polskiego. Konto Mieszkaniowe jest drugim elementem rządowego Programu Pierwsze Mieszkanie. Z oferty mogą skorzystać osoby pomiędzy 13. a 45. rokiem życia, które chcą zacząć systematycznie oszczędzać na swoje pierwsze mieszkanie lub dom – zgromadzone na rachunku pieniądze będzie można przeznaczyć na nabycie nieruchomości. - Wprowadzenie Konta Mieszkaniowego do oferty największego polskiego banku z pewnością zaowocuje jeszcze większym zainteresowaniem tym ważnym instrumentem programu Pierwsze Mieszkanie. Duża ilość placówek PKO Banku Polskiego daje pewność, że każdy zainteresowany Kontem, będzie mógł otrzymać rzetelne informacje na jego temat. Od początku działania programu założono już 834 konta oszczędnościowe, na których zgromadzono ogółem ponad 1,5 mln zł, a liczby te codziennie rosną – poinformował Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda.

Wnioski o Rządowy program Bezpieczny kredyt 2% można składać w oddziałach i agencjach PKO Banku Polskiego już od początku lipca. - Własne mieszkanie to marzenie wielu Polaków i jako największy bank w kraju chcemy ułatwiać im jego realizację. Konto Mieszkaniowe to dobra propozycja dla osób, które chcą zacząć systematycznie oszczędzać na pierwsze własne „M” lub na pierwsze mieszkanie dla swojego dziecka. Ogromne zainteresowanie Bezpiecznym kredytem 2% spowodowało, że postanowiliśmy przyspieszyć wprowadzenie do oferty banku drugiego elementu programu Pierwsze Mieszkanie, czyli Konta Mieszkaniowego. Misją i celem PKO Banku Polskiego jest bowiem dostarczanie klientom usług, które odpowiadają na ich bieżące potrzeby. Konto Mieszkaniowe, to kolejne rozwiązanie w obszarze kredytów hipotecznych – po programie Mieszkanie bez wkładu własnego, w które PKO Bank Polski jest zaangażowany – podkreśla Dariusz Szwed, Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego, kierujący pracami Zarządu. Aby w pełni wykorzystać rozwiązanie należy co miesiąc realizować regularne wpłaty na Konto w wysokości od 500 do 2000 zł. Jeden miesiąc w roku klient może wykorzystać na „wakacje od oszczędzania” bez żadnych konsekwencji. Najważniejszymi korzyściami z prowadzenia Konta Mieszkaniowego jest możliwość otrzymania premii mieszkaniowej oraz zwolnienie odsetek z podatku dochodowego.
Jedna osoba może założyć jedno Konto Mieszkaniowe. Maksymalny okres prowadzenia rachunku to 10 lat. Prowadzenie Konta Mieszkaniowego jest bezpłatne, bank przygotował atrakcyjne oprocentowanie 5,35 proc. w skali roku, obowiązujące do 31.12.2023 r. Szczegółowe informacje publikujemy na stronie: https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/oszczednosci/konta-oszczednosciowe/konto-mieszkaniowe 
Sprawdzone informacje o programie
BGK wspólnie z bankami i MRIT tworzy bazę dobrych praktyk obsługi programów. Na stronie MRiT opublikowany jest poradnik dla przyszłego kredytobiorcy albo oszczędzającego i lista najczęściej występujących pytań i odpowiedzi dotyczących programu.

Skomentuj artykuł: