Kilkadziesiąt tysięcy osób walczących z pandemią otrzyma dodatek 5000 zł brutto

NSZZ Solidarność, OPZZ i Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) wspólnie z wystąpiły do ministra zdrowia o objęcie dodatkami COVID-owymi pracowników nie wykonujących zawodów medycznych, a zaangażowanych w walkę z pandemią. Apel ten spotkał się z pozytywnym odzewem ministra zdrowia. Dzięki temu kilkadziesiąt tysięcy osób otrzyma jednorazowy dodatek w wysokości 5000 zł brutto. 

Szczegółowe kryteria przyznania dodatku określi Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Po przyznaniu w ubiegłym roku comiesięcznych dodatków pracownikom medycznym, wszystkie trzy organizacje zwracały uwagę na zasadność objęcia dodatkami również 
innych rodzajów wsparcia, stan pacjentów i higieny w szpitalach może ograniczać skuteczność wysiłków lekarzy. Usługi salowych i sanitariuszy są integralną częścią procesu terapeutycznego. Usługi żywienia zbiorowego oraz pralnicze wspomagają proces leczenia i przyczyniają się do szybszej rekonwalescencji pacjentów - podkreśla Marek Kowalski, przewodniczący FPP.

To pracownicy firm zewnętrznych dbają o stan sanitarno-epidemiologiczny pomieszczeń szpitali, o to by pacjenci przebywali w sterylnych warunkach i mieli pomoc przy podstawowych czynnościach - tj. toaleta, transport na badania itd. Dbają o dostawy posiłków uwzględniających wszystkie zalecenia lekarzy, jak również o pościel, w której pacjenci śpią.

Nakłady na służbę zdrowia muszą uwzględniać także potrzebę zakupu usług od podmiotów, które wspierają procesy lecznicze. Tak, aby mogły one uzyskać środki na opłacenie pracowników, którzy z oddaniem pracują na rzecz pacjentów oraz na zwiększone koszty zużycia materiałów ochrony osobistej oraz materiałów higienicznych.

Źródło

Skomentuj artykuł: