KSeF: więcej faktur i firm, są rozporządzenia wykonawcze

Sytuację mogą zmienić rozporządzenia wykonawcze, które właśnie opublikowało Ministerstwo.

To największa zmiana od lat. Już od 1 lipca 2024 r. obowiązek wysyłania faktur w postaci wyłącznie elektronicznej i integracji z Krajowym Systemem e-Faktur zostanie wprowadzony dla podmiotów płacących VAT. Pozostałe przedsiębiorstwa będą miały nieco więcej czasu na dostosowanie się do nowego systemu. Termin w ich przypadku upływa 1 stycznia 2025 r. Jak na dziś wygląda gotowość firm do przesyłanie faktur do KSeF? Na to pytanie odpowiadają najnowsze dane Ministerstwa Finansów.

Ponad 30 tys faktur. Docelowo ponad 100 mln

W czerwcu 9 497, we wrześniu 9 517, w październiku 21 814 a do 18 listopada 31 113 - tyle faktur trafiło do Krajowego System eFaktur. Na pierwszy rzut oka widać więc, że przedsiębiorcy przyspieszyli prace nad dostosowaniem się do wymogów KSeF. Widać to też po liczbie podmiotów korzystających z KSeF. W czerwcu było ich 388, we wrześniu 455, w październiku 868, a w listopadzie 690. Tu jednak ważna uwaga – za listopad MF nie opublikowało jeszcze pełnych danych. Te, które są dostępne, obejmują okres do 18 listopada, a więc wszystko wskazuje na to, że podmiotów może być znacznie więcej niż w październiku. To jednak wciąż bardzo niewiele, jeśli weźmiemy pod uwagę, że obowiązkiem przesyłania faktur do KSeF zostaną objęte wszystkie firmy a liczba faktur, która będzie zasilała system, szacowana jest na ponad 100 mln dziennie.

- Firmy zdają sobie sprawę z tego, że czasu na dostosowanie się do KSeF wcale nie jest dużo, ale też nie bardzo mogą w tej chwili z KSeF-em się zintegrować, ze względu na brak rozporządzeń wykonawczych do już uchwalonej ustawy. Do tej pory nie było więc wiadomo np.: jaką procedurę trzeba przyjąć w momencie awarii i niedostępności systemu a scenariusz musi zakładać awarie po stronie Ministerstwa i podatnika. To się zmienia wraz z opublikowaniem 27 listopada rozporządzeń. Oznacza to, że teraz te prace powinny przyśpieszyć, bo dostawcy systemów informatycznych otrzymali jasne wskazówki i działając w określonych ramach prawnych, mogą dostosować swoje systemy do wymogów KSeF – zwraca uwagę Agata Reszkowska z Editela.

Firmy czekają na API

Ale niezbędne jest jeszcze stworzenie przez Ministerstwo Finansów API, czyli interfejsu pozwalającego na komunikację pomiędzy systemami informatycznymi, pozwalającego do pobierania kodów QR w sytuacji niedostępności KSeF, czy podczas przesyłania obrazu faktury do kontrahenta z innego kraju. Resort zapowiadał ogłoszenie API w IV kwartale br. Czy to się wydarzy, zobaczymy, ale eksperci Editela zwracają uwagę, że ten termin może nie być realny.

- Z naszych dotychczasowych doświadczeń wynika jednak, że termin wprowadzenia API jest zazwyczaj przesunięty o miesiąc, dwa w stosunku do daty ogłoszenia aktów prawnych. To oznacza, że interfejsu możemy się spodziewać po Nowym Roku. Dopiero wówczas będzie można rozpocząć integrację z Krajowym Systemem e-Faktur – zwraca uwagę Agata Reszkowska z Editela.

Jej zdaniem integracja technologiczna może zająć około 2-3 miesięcy, co oznacza, że jeśli firmy wykonały wcześniej prace analityczne, to mają szansę zdążyć dostosować się w terminie.

Firmy mogą mieć problem z płynnością

Co się stanie, gdy firmy z dniem 1 lipca 2024 r. nie zdążą dostosować się do KSeF? Kary to najmniejszy problem. Datę wejścia w życie systemu kar przesunięto na 1 stycznia 2025. Na razie więc przedsiębiorcy nie muszą się o nie martwić. Jest jednak znacznie poważniejsza konsekwencja. To problem z zachowaniem płynności. – Faktury generują strumień należności, które zamieniają się na pieniądze. Dziś firmy doskonale wiedzą, jak wystawiają faktury i w jaki sposób są one dostarczane do kontrahentów. Przy KSeF zmienia się tak dużo, że jakiekolwiek zawirowania z fakturami, które sprawią, że nie dotrą one tam, gdzie powinny, mogą mieć bardzo poważne konsekwencje – zauważa Agata Reszkowska z Editela.

W czerwcu br. zaledwie 3 proc. przedsiębiorców korzystało z testowej wersji KSeF, udostępnionej przez Ministerstwo Finansów. Do wprowadzenia e-fakturowania Polska jest zobligowana regulacjami europejskimi. Według założeń projektu „VAT in the Digital Age” (ViDA) obowiązek wprowadzenia e-faktur ma dotyczyć wszystkich krajów Unii Europejskiej. Wspólny system dla europejskiego raportowania w czasie rzeczywistym (DRR) będzie obowiązywał od 2028 roku. Mimo że niektóre kraje przesunęły termin dostosowania się do wymogów UE, to polskie ministerstwo nie zakłada żadnego przesunięcia.

 

 

Źródło

Skomentuj artykuł: