Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w lipcu br. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,0% – tyle samo co przed miesiącem. – Po raz ostatni niższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w sierpniu 1990 r. – wskazuje minister rodziny Marlena Maląg.
Szacowana przez Ministerstwo stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu lipca 2023 r. wyniosła 5%. Wskaźnik ten nie zmienił się w porównaniu do poprzedniego miesiąca, a w zestawieniu z końcem lipca 2022 r. był niższy o 0,2 pkt proc. Najlepszy wynik odnotowano w województwie wielkopolskim (2,9%).
- Dane krajowe, podobnie jak dane europejskie, są dla nas bardzo korzystne, sytuacja na rynku pracy w Polsce jest nie tylko stabilna, ale bardzo dobra. Po raz ostatni niższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w sierpniu 1990 r. – mówi min. Marlena Maląg.
W końcu lipca br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 782,4 tys. bezrobotnych. W porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych w lipcu br. spadła o 1,2 tys. osób, czyli o 0,1%. Dla porównania w rejestrach bezrobotnych w końcu lipca br. było o 27,9 tys. mniej bezrobotnych niż w końcu lipca 2022 r.
- Porównując poziom bezrobocia w końcu lipca br. do stanu z końca lutego 2020 r., czyli przed epidemią COVID-19, liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 137,5 tys. osób, a stopa bezrobocia rejestrowanego o 0,5 pkt proc. – wskazuje minister Marlena Maląg.
Również Eurostat potwierdza dobrą sytuację na rynku pracy w Polsce. 2,7% wyniosła w czerwcu br. stopa bezrobocia w Polsce według Eurostatu. Tym samym zajęliśmy drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem poziomu bezrobocia – ex-aequo z Czechami. Lepszą sytuację odnotowano tylko na Malcie 2,6%). Unijna średnia wyniosła w czerwcu br. 5,9%, a w strefie euro – 6,4%.